Jak bezpiecznie przewozić dziecko w aucie?

Bezpieczeństwo dziecka jest dla rodzica priorytetem w każdych okolicznościach. Jak najlepiej uchronić pociechę przed przykrymi, a niekiedy nawet tragicznymi skutkami nagłych manewrów podczas podróży samochodem? Tę kwestię reguluje szereg dynamicznie zmieniających się przepisów, dlatego rodzice często gubią się w wiedzy na ten temat.

 

Wybór odpowiedniego fotelika

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, dziecko powinno podróżować w foteliku do osiągnięcia minimum 150 cm wzrostu, bez względu na wiek. Dla niektórych przewożenie niekiedy niemal pełnoletniego człowieka, który nie osiągnął wymaganego wzrostu w specjalnym siedzisku, może wydawać się zabawne, ale pasy bezpieczeństwa nie stanowią  wtedy jeszcze wystarczającej ochrony. 

 

Producenci fotelików dzielą swoje produkty na kategorie wagowe: 

  • Grupa 0 – foteliki dla dzieci o wadze do 10 kg,
  • Grupa 0+ – foteliki dla dzieci o maksymalnej wadze 13 kg,
  • Grupa I – foteliki dla dzieci o wadze od 9 kg do 18 kg,
  • Grupa II – foteliki dla dzieci, o wadze 15-25 kg,
  • Grupa III – foteliki dla dzieci ważących między 22 kg a 36 kg.

Decyzję o zakupie warto podejmować z czynnym udziałem pociechy, która ma być użytkownikiem fotela. Musi być on możliwie jak najlepiej dopasowany do ciała, nie tylko przez wzgląd na bezpieczeństwo, ale również komfort użytkowania. Warto również zapoznać się ze systemem montażu w naszym samochodzie. Standardem w nowych autach jest zestaw specjalnych uchwytów ISOFIX,  w starszych modelach możliwy jest montaż przy pomocy pasów bezpieczeństwa.

Fotelik bokiem, tyłem, czy przodem do kierunku jazdy?
Tak długo, jak tylko jest to możliwie, fotelik powinien być montowany tyłem do kierunku jazdy, na środku tylnej kanapy. Taka pozycja gwarantuje najmniejsze możliwe przeciążenie w przypadku gwałtownego hamowania, tym samym chroniąc naszą pociechę przed urazami kręgosłupa, szyi, czy głowy i minimalizując ryzyko uderzenia o element kabiny samochodu. 

 

W jakich przypadkach dziecko może jechać bez fotelika?

Istnieje kilka sytuacji, w których brak fotelika będzie uzasadniony:

  • gdy wzrost i waga dziecka uniemożliwia dobór odpowiedniego fotelika (dotyczy dzieci powyżej 135 cm)
  • gdy w samochodzie podróżuje troje dzieci, w tym dwoje w fotelikach uniemożliwiających montaż trzeciego – w tym przypadku dziecko powyżej 3 roku życia powinno siedzieć na środkowej części tylnej kanapy zapięte pasami bezpieczeństwa
  • gdy dziecko przewożone jest taksówką lub karetką
  • gdy istnieją medyczne przeciwwskazania 

 

Co z podstawkami?
Podstawki błędnie uznawane są za alternatywę fotelików dla starszych dzieci. Należy jednak pamiętać, że pozwalają one jedynie na ułożenie pasów bezpieczeństwa w odpowiednich punktach ciała, nie zapewniając przy tym odpowiedniej stabilizacji kręgosłupa, czy ochrony boków ciała.