Opony całoroczne – czy zdają egzamin w naszym klimacie?

Opony całoroczne to z pewnością ogromna wygoda. Nie dzwonimy do mechaników czy wulkanizatorów, panicznie poszukując terminu przy zmianie sezonu, ponieważ nasze uniwersalne ogumienie wypełnia swoje zadanie równie dobrze przez cały rok. Ale czy na pewno?

Za oponami całorocznymi idzie cały szereg zalet:

  • gotowość na każde warunki pogodowe,

  • oszczędność miejsca, ponieważ nie musimy martwić się przechowywaniem drugiego kompletu,

  • oszczędność czasu, którego nie musimy poświęcać na ich wymianę,

  • oszczędność pieniędzy, które zostają nam w kieszeni dzięki inwestycji w jeden, a nie dwa komplety opon.

To z pewnością ciekawa, choć niepozbawiona wad alternatywa. Należy pamiętać, że uniwersalność nie jest receptą na wszystko. Opona jest jednym z głównych elementów warunkujących bezpieczeństwo naszej podróży.

Opona letnia a zimowa


Różnice gum sezonowych widoczne są już na pierwszy rzut oka.

Letnie, dostosowane do suchego lub mokrego od deszczu podłoża, w dodatnich temperaturach od kilku stopni powyżej zera, posiadają mniej złożony bieżnik. Składa się on z 3-5 kanałów mających odprowadzać wodę i klocków, dzięki którym samochód “klei się” do rozgrzanego asfaltu niezależnie od wykonywanego manewru.

Zimówki charakteryzują się znacznie bardziej złożoną architekturą bieżnika. Kanały odprowadzające wodę są węższe i znacznie gęściej rozmieszczone. Klocki również mają bardziej rozdrobnioną strukturę, dzięki czemu samochód nie traci przyczepności na oblodzonym asfalcie, śniegu, czy błocie pośniegowym.

Cechą, której nie dostrzeżemy gołym okiem, jest skład mieszanki gumowej. Letnia opona jest zdecydowanie bardziej twarda i odporna na wysokie temperatury podłoża, podczas gdy mieszanka zimowa odznacza się elastycznością, zapewniającą lepszą przyczepność podczas jazdy.

Dla kogo więc są opony całoroczne?

Opony całoroczne w założeniu mają stanowić swego rodzaju kompromis między gumami letnimi, a zimówkami. Jeżeli opona ma być wielosezonowa, mieszanka, z której się składa, ale również cały jej wygląd, musi łączyć ze sobą sprzeczne cechy. Taka hybryda zapewni komfort jazdy mało wymagającym kierowcom pokonującym niewielkie odległości, ale niestety nie poradzi sobie w warunkach krytycznych.

Dla osób spędzających znaczną część życia w podróżach, polecane są raczej opony dedykowane pod konkretną porę roku zapewniające bezwzględne bezpieczeństwo w każdych warunkach atmosferycznych.