Na co uważać kupując używany samochód?

Na co uważać, kupując używany samochód?

 

Wielu kierowców, szczególnie młodych, swojego samochodu szuka wśród używanych egzemplarzy. Portale internetowe, giełdy samochodowe i poczta pantoflowa, to najpopularniejsze sposoby szukania auta. Ten ostatni, zazwyczaj okazuje się najbardziej sprawdzony – w końcu „znajomy” nie sprzedałby nam felernego sprzętu. Ale co, jeśli nie mamy dojścia do rzetelnego sprzedawcy, którego znamy i decydujemy się na poszukiwania na własną rękę? Oto najważniejsze szczegóły, na które warto zwrócić uwagę.

 
Uważne czytanie ogłoszeń.

 

Niezależnie od tego, czy ogłoszenie napisane jest przez prywatną osobę czy zawodowego handlarza, każdy ma ten sam cel – chce sprzedać i przedstawić swoje auto jak najlepiej. Zwróć uwagę, czy w ogłoszeniu jest dużo szczegółów. Jeśli nie ma informacji o żadnych wadach, wówczas powinna zapalić się czerwona lampka. Mimo przeczytania ogłoszenia, zawsze zadzwoń do sprzedawcy i dopytaj o wszystko, co Cię interesuje. Czasem z samego głosu można wywnioskować, czy coś jest nie tak.

 
Stan lakieru i nadwozia

Chociaż w przypadku auta najważniejsze jest to, co w środku, w przypadku używanego samochodu jego stan na pierwszy rzut oka zdradza karoseria. Dokładnie obejrzyj auto i szukaj widocznych odprysków, szpachli i korozji. Weź poprawkę na wiek konkretnego pojazdu. Oczywiste jest, że lakier na dwudziestoletnim samochodzie nie będzie idealny, ale pytaj o wszystko, co wzbudzi Twoją wątpliwość.

 
Zaufany warsztat i kontrola… emocji

Miłość od pierwszego wejrzenia? Emocje na bok! Nigdy nie kupuj auta po wstępnych oględzinach. Nawet lepiej, gdybyś nie miał przy sobie odliczonej gotówki 😉 Jeśli według Ciebie samochód to „ten jedyny”, zaproponuj właścicielowi wycieczkę do warsztatu, który znasz. Taki rzetelny przegląd powinien rozwiać ewentualne wątpliwości i przybliżyć Cię do decyzji o kupnie lub rezygnacji.

 
Przede wszystkim formalności

 

No dobrze, skoro przegląd nie wykazał nic niepokojącego, czas przejść do formalności. Pamiętaj także, aby sprawdzić, czy pojazd nie jest kradziony. Za niewielką opłatą możesz zrobić to przez internet. Taki szczegółowy raport to często dawka wartościowych informacji o historii samochodu. Nie zapominaj także o umowie i dokumentach, które powinien przekazać Ci sprzedawca.