Upośledzenia różnych funkcji za kierownicą spowodowane alkoholem.

Okres między Świętami Bożego Narodzenia, a Sylwestrem, to taki dziwny czas w roku. Praca na pół gwizdka, bo przecież większość osób i tak jest na urlopie i nic nie załatwimy. Zapominamy, który to już dzień tygodnia, nie potrafimy bez wahania odpowiedzieć na pytanie o godzinę. Nie dajmy jednak temu czasowi rozluźnienia całkowicie sobą zawładnąć i dać się zwieść, że przecież ruch na drogach mniejszy, więc powrót do domu po “jednym piwku”, to nic takiego. 

 

Spożycie alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych, w dużej ilości przypadków również najbardziej tragiczną w skutkach. Napoje procentowe mają ogromny wpływ na to, jak człowiek postrzega świat. 

Stężenie alkoholu we krwi określa wskaźnik BAC (blood alcohol concentration). Dopóki nie przekroczy 0.5 promila, nie obserwujemy w organizmie żadnych znaczących zmian. Warto jednak wiedzieć, że wskaźnik ten u zdrowego, około 74 kilogramowego mężczyzny osiągnie już poziom 0.4 promila zaledwie po dwóch drinkach wypitych w ciągu godziny.

Alkohol w równym stopniu upośledza zdolności poznawcze (przetwarzanie informacji) oraz psychoruchowe (koordynacja mózg-oko-ręka).

Pierwszym, co zaobserwujemy już na poziomie 0.3 – 0.5 promila, jest zakłócenie ruchu gałek ocznych. Polega ono na osłabieniu zdolności do śledzenia poruszającego się obiektu. 

Napoje wyskokowe upośledzają zdolności przetwarzania informacji, dlatego po spożyciu będziemy mieć kłopot ze zrozumieniem znaków drogowych, czy reakcją na sygnalizację świetlną. 

Najbardziej znacząco alkohol wpływa na naszą podzielność uwagi związaną z czynnościami składającymi się na prowadzenie pojazdu. Utrzymanie samochodu na właściwym kursie, obserwacja otoczenia, czy zmiana biegów, to zbyt wiele na raz dla człowieka pod wpływem. Kierowca skupia się najbardziej na samym kierowaniu, nie zważając na innych uczestników ruchu drogowego, czy znaki lub sygnalizacje, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo. 

Wsiadanie za kółko po spożyciu napojów procentowych, to jeden z największych grzechów polskich kierowców. Konsekwencje takiego działania regulują również przepisy ruchu drogowego nakładając mandaty na kierowców z zależności od wysokości wskaźnika BAC. 

 

W Polsce rozróżnia się:

  • stan po spożyciu alkoholu – 0.2 – 0.5 promila
  • grzywna 50 – 5000 zł lub areszt do 30 dni
  • 10 punktów karnych
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat
  • stan nietrzeźwości – powyżej 0.5 promila.
  • grzywna (naliczana w zależności od sytuacji materialnej sprawcy), ograniczenie wolności lub kara więzienia
  • 10 punktów karnych
  • zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat
  • kara pieniężna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w  wysokości 5000 – 60 000 zł