Co zabrać w daleką podróż samochodem

Co zabrać w daleką podróż samochodem?

Kto z nas w życiu nie odbywał długiej podróży? Może być ona związana z delegacją, odwiedzinami rodziny czy też wymarzonymi wakacjami, które za sprawą własnego auta dają nam poczucie niezależności i wolności. Jadąc jednak na taki urlop własnym samochodem, warto odpowiednio się przygotować. Planując podróż nie zapominajmy o bezpieczeństwie własnym oraz najbliższych, którzy jadą razem z nami. W związku z tym, poniżej podpowiemy Wam, co należy zabrać ze sobą w daleką podróż samochodem.

Odpowiedni przegląd samochodu przed podróżą

Jest to tak naprawdę pierwsza czynność, którą powinniśmy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Oczywiście, stan techniczny naszego samochodu powinien być sprawdzany często, ale przed dłuższą podróżą jest to wręcz konieczne. Dzięki temu będziemy się czuli znacznie bezpieczniej, a także znacznie szybciej odkryjemy i zdążymy naprawić ewentualne usterki. Co powinniśmy zatem sprawdzić wykonując taki przedpodróżniczy przegląd? Są to przede wszystkim takie czynności jak:

 • Sprawdzenie poziomu płynów: chłodniczego, hamulcowego, wspomagania kierownicy, do spryskiwaczy, a także oleju silnikowego.
 • Sprawdzenie stanu opon. W skład takiego przeglądu wchodzi ciśnienie opon, głębokość bieżnika i upewnienie się, czy posiadamy sprawną oponę zapasową.
 • Zaopatrzenie się w komplet żarówek i upewnienie, czy aktualnie założone światła są sprawne.
 • Przegląd wycieraczek. Powinny one pracować na całej powierzchni, dobrze przylegać do szyby, a także nie zostawiać smug.

Wspomniane powyżej czynności możemy z powodzeniem wykonać sami i jeśli wszystko działa prawidłowo, to nie musimy płacić dodatkowych pieniędzy w warsztacie. Istnieje jednak jeszcze drugi rodzaj przeglądu, który warto, by był wykonany już w zaufanym serwisie samochodowym. To tam sprawdzimy aktualny stan techniczny auta. Długa podróż wiąże się przecież ze zwiększoną eksploatacją pojazdu, dlatego też, jeśli podczas przeglądu okaże się, że dane elementy są niesprawne, to podróżowanie takim samochodem finalnie może zakończyć się uszkodzeniem auta, kolizją, a nawet wypadkiem. W skład przeglądu, wykonywanego w warsztacie wchodzi sprawdzenie:

 • Stanu opon,
 • Stanu hamulców,
 • Układu kierowniczego,
 • Zawieszenia i jego geometrii,
 • Układu elektrycznego,
 • Oświetlenia,
 • Akumulatora.

Bezpieczna podróż z assistance

Podróże to dla wielu jedna z najbardziej atrakcyjnych form spędzenia czasu. By jednak taki czas był spędzony w sposób komfortowy i bezpieczny, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie. Wyjazd ma być w końcu odskocznią od codzienności, dlatego jednym z kluczowych elementów jest zaopatrzenie się w dobre ubezpieczenie assistance. Wiele osób zapewne w tym momencie pomyśli, że przecież ma wykupione ubezpieczenie OC pojazdu. Jest ono w końcu obowiązkowe, jednak nie chroni nas w każdej sytuacji i na pewno nie gwarantuje w pełni spokojnej podróży. Polisa assistance zapewnia nam z kolei pomoc w sytuacji wypadku czy też awarii samochodu. Korzystając z oferty PZMot i dołączając do klubu SOS PZMot wystarczy jeden telefon, dostępny 24 godziny na dobę, by móc otrzymać pomoc nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Ponadto w okresie ważności karty Klubu SOS PZMot możemy korzystać z nielimitowanej liczby wezwań pomocy i to nie tylko jadąc samochodem osobowym – ubezpieczenie obejmuje również kampery czy motocykle.

Pakiet assistance PZMot to także bogata oferta ubezpieczeń zdrowia w podróży, dzięki czemu chronimy nie tylko siebie, ale też pasażerów poprzez opiekę przez 24 godziny na dobę, jak również pomoc i pokrycie kosztów leczenia w przypadku choroby lub wypadku. Dołączając do klubu, możemy otrzymać zniżki na ubezpieczenia pojazdów klasycznych, starszych niż 25 lat, na ubezpieczenia domowe, ubezpieczenia OC i AC oraz na przejazdy autokarowe, hotele czy parki rozrywki.

Bezpieczeństwo ponad wszystko – niezbędne akcesoria

Długa podróż wiąże się oczywiście z możliwością zastania na drodze wielu nieprzewidzianych wcześniej sytuacji. Tyczą się one, chociażby warunków atmosferycznych, sytuacji spotkanych na drodze czy wokół niej, a także tych wpływających na stan techniczny pojazdu. Dlatego też, zanim wyruszymy w kilkugodzinną podróż, powinniśmy dobrze się wyspać i zaopatrzyć w niezbędne akcesoria, które mogą okazać się bezcenne podczas nieprzewidzianych sytuacji drogowych. Zacznijmy jednak od snu. Jak wynika z badań, niewyspany kierowca stanowi praktycznie takie samo zagrożenie na drodze, jak kierowca pod wpływem alkoholu! Ponadto brak snu obniża poziom naszej koncentracji, co przekłada się na spowolnione reakcje na drodze. Co więcej, jeśli jesteśmy już zmęczeni, zróbmy postój, prześpijmy się, a przynajmniej idźmy na krótki spacer po lesie, który pozwoli nam złapać świeżego powietrza i dotlenić nasz mózg. Przed daleką podróżą upewnijmy się także, czy posiadamy w aucie wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, które zapewnią nam i naszym bliskim bezpieczeństwo. W skład takich akcesoriów wchodzą przede wszystkim:

 • Gaśnica,
 • Kamizelka odblaskowa,
 • Trójkąt ostrzegawczy,
 • Apteczka pierwszej pomocy.

Jeśli w naszym samochodzie nie znajdziemy któregoś z tych elementów, to powinniśmy jak najszybciej uzupełnić taki niedobór. Pamiętajmy również, by gaśnica posiadała atesty, a nasze polisy OC i AC oraz assistance były aktualne.

Co jeszcze może okazać się pomocne w czasie podróży?

O niezbędnych elementach oraz odpowiednim ubezpieczeniu assistance już wspomnieliśmy. Ale czy możemy zabrać coś jeszcze, dzięki czemu będziemy czuli się bezpieczniej, a nasza podróż przebiegnie komfortowo? Oczywiście. Istnieje szereg elementów wyposażenia naszego bagażu, które mogą okazać się bardzo pomocne w czasie długiej podróży. Mówimy tu przede wszystkim o podstawowych lekach na ból głowy, biegunkę czy tych związanych z chorobą lokomocyjną. Do podręcznej torby koniecznie wrzućmy również suche i wilgotne chusteczki – w końcu życie nie wybiera i w każdej chwili możemy być zmuszeni do ich użycia. Aktualne czasy oparte są na elektronice. Nawigacja również najczęściej pochodzi ze smartfona, dlatego idealnym dodatkiem często okazuje się kabel do ładowania telefonu, a nawet powerbank, który będzie w stanie naładować właśnie telefon, ale również aparat fotograficzny czy tablet. Jeśli nie lubimy stawać w przydrożnych barach, to świetnym rozwiązaniem może być również lodówka turystyczna, w której znajdą się świeże bułki, woda mineralna czy inne przekąski umilające nam podróż.