ubezpieczenie-assistance-dla-kampera

Ubezpieczenie assistance dla kampera

W Polsce z roku na rok coraz większym powodzeniem cieszy się podróżowanie kamperami, nie tylko po terenie naszego kraju, ale i po całej Europie. Karawaning, to zresztą dość młody termin w Polsce, choć na świecie znany od wielu lat. Chcąc wygodnie i komfortowo podróżować w takiej formie, powinniśmy przede wszystkim odpowiednio ubezpieczyć pojazd. Dzięki temu podróż po Polsce, jak i po innych krajach będzie w pełni na naszych zasadach i co najważniejsze, stanie się ona przyjemną przygodą, a nie walką o przetrwanie bez dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.

Czym jednak dokładnie jest samochód kempingowy i ile może kosztować?

Kamper, czy też samochód kempingowy to nic innego jak pojazd, który wyróżnia się swoimi gabarytami i wyposażeniem. Znajdziemy w nim bowiem miejsce na przygotowywanie posiłków, miejsce do wypoczynku, jak również część sanitarną, która to daje nam wyjątkową swobodę podróżowania. Jak więc widzimy, kamper to idealne rozwiązanie dla osób ciekawych świata, które chcą podróżować wedle własnych zasad, bez bardzo dużych kosztów.

Oczywiście pisząc o kosztach mamy na myśli wydatki związane z samą podróżą. Zanim jednak do niej dojdzie, jesteśmy zmuszeni kupić kampera lub też go wynająć. To jednak nie jest już tak tania opcja. Nowe modele samochodów kempingowych z podstawowym wyposażeniem to koszt około 170-200 tysięcy złotych. Jeśli chcemy mieć bogate wyposażenie, to musimy się już liczyć z wydatkiem przekraczającym 200 tysięcy. Nie mając wygórowanych oczekiwań, a także budżetu z przysłowiowej gumy, możemy zdecydować się na zakup używanego kampera. Wówczas też koszt może spaść nawet o połowę, w porównaniu z nowym pojazdem.

Ostatnimi czasy bardzo modną opcją, szczególnie wśród entuzjastów stało się przerabianie samochodu dostawczego (do 3,5 tony) na kamper! Jest to ciekawy projekt, przede wszystkim dla osób, które lubią majsterkować i nieco się na tym znają. Odchodzą nam wtedy koszty zlecenia takich prac. Dużym plusem takiego rozwiązania jest także możliwość dokładnego zaplanowania wnętrza samochodu, zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami. Na koniec musimy jednak pamiętać, że wszelkie przeróbki muszą być zalegalizowane przez okręgową stację pojazdów.

Ostatnią opcją, o której zresztą już wspomnieliśmy jest wynajem samochodu kempingowego. W takiej sytuacji nie musimy się martwić o ubezpieczenie pojazdu – podpisując umowę wynajmu, otrzymujemy już pojazd w pełni przystosowany do drogi. W zależności od klasy kampera, możemy go aktualnie wynająć już za około 500 zł za dobę – jest to jednak mało korzystna oferta dla osób, które chcą podróżować często.

Czy opłaca się wykupienie ubezpieczenia assistance dla kampera?

Jak doskonale wiemy, każdy pojazd jest zobligowany do posiadania podstawowego ubezpieczenia OC. Tak też oczywiście jest w przypadku samochodów kempingowych. Co jednak w przypadku, gdy chcemy mieć pełen komfort i pełne bezpieczeństwo w czasie podróży? Wówczas niezastąpioną opcją jest wykupienie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej w formie ubezpieczenia assistance.

Kampery to pojazdy szczególnie narażone na wgniecenia, dewastację czy kradzieże. W dużej mierze wynika to ze sposobu ich użytkowania. W końcu wiele osób korzysta zarówno z pól kempingowych, jak i niestrzeżonych parkingu, a nawet innych przygodnych miejsc. Takie ubezpieczenie opłaca się zatem każdemu kierowcy, a już szczególnie tym, którzy posiadają nowy samochód kempingowy z bogatym wyposażeniem. Dużym plusem niektórych firm ubezpieczających, takich jak chociażby PZMot, jest możliwość skorzystania nie tylko z całorocznego ubezpieczenia, ale także tego krótkoterminowego, z którego skorzystamy w czasie planowanego urlopu.

Na co zwrócić uwagę wybierając assistance kampera?

Jako że samochody kempingowe przemierzają dziesiątki tysięcy kilometrów w ciągu roku, to też ubezpieczenie assistance w ich przypadku jest bardzo opłacalne. Jest to bowiem najprostszy i zarazem najlepszy sposób na zapewnienie sobie komfortu użytkowania i pomocy ubezpieczyciela w razie awarii, kolizji czy wypadku. Przy wyborze assistance zwracajmy jednak uwagę przede wszystkim na zakres terytorialny ubezpieczenia. Jeśli podróżujemy tylko po Polsce, to nie musimy przepłacać za rozszerzone ubezpieczenie. Jeśli jednak naszym celem podróży są inne kraje europejskie, to koniecznie musimy się zaopatrzyć w ubezpieczenie obowiązujące za granicą. Taką też opcję zapewnia nam PZMot, który poza swoją podstawową doskonałą ofertą, posiada również uzupełniające pakiety zarówno krótko, jak i długoterminowe.

Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim pakiet „Turystyczny”, którego koszt wynosi zaledwie 26 zł/30 dni. W cenie mamy zapewnioną ochronę ubezpieczeniową za granicą (kraje UE i EFTA) przez 30 dni, koszty leczenia, pomoc w podróży, koszty ratownictwa i poszukiwania, czy też następstwa od nieszczęśliwych wypadków. Do wspomnianej oferty warto także rozważyć pakiet „Holowanie 1000km”, gdzie zapewnimy sobie nie tylko ochronę assistance, ale także transport pojazdu na dystansie do 1000 km! Jeśli chcemy zdecydować się z kolei na uzupełniający pakiet długoterminowy, to doskonałą alternatywą jest pakiet „Podróżny”, za który zapłacimy zaledwie 90 zł/rok, jak również oczywiście pakiet „Holowanie 1000 km na rok”.