Assistance na motocykl

Assistance na motocykl

Sezon motocyklowy rozpoczął się na dobre. To też zatem najwyższy czas na skrupulatny przegląd jednośladu, zaopatrzenie go, jak również siebie we wszystkie niezbędne dodatki, ale nie tylko… Bardzo istotną sprawą jest także zaopatrzenie się w odpowiednią polisę, która zabezpieczy motor, jak i kierowcę w razie nieszczęśliwego wypadku. Assistance na motocykl pozwoli również z radością i bez obaw korzystać z możliwości, jakie daje posiadanie tzw. dwóch kółek. Jakie więc ubezpieczenie obok obowiązkowego OC warto rozważyć w celu dodatkowej ochrony? Sprawdźmy.


Jeszcze kilka lat temu czytając o ubezpieczenia assistance mieliśmy na myśli wyłącznie samochody osobowe. Obecnie ten trend na szczęście się zmienia i również taka polisa dla motocykli nie jest rzadkością. Dziś firmy ubezpieczeniowe stawiają na poszerzenie swojej oferty, by trafić do jak największego grona odbiorców. Dlatego też na atrakcyjne polisy ubezpieczeniowe mogą liczyć również miłośnicy jednośladów – jedną z nich jest właśnie assistance.

Czym jest ubezpieczenie assistance motocykla?

Assistance na motocykl, czy też inny pojazd to nic innego jak dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia kierowcy oraz pozostałym podróżującym pomoc w przypadku losowych i nieszczęśliwych zdarzeń w trakcie podróży. Posiadanie takiego ubezpieczenia pozwala nam mieć poczucie bezpieczeństwa – w końcu w razie każdego problemu możemy wówczas liczyć na pomoc profesjonalnego zespołu. Najczęściej ubezpieczyciele posiadają w swojej ofercie kilka wariantów polisy assistance, ale praktycznie w każdej sytuacji w pakiecie otrzymamy następujące wsparcie:

  • Pomoc w podróży, w przypadku awarii lub wypadku. Ubezpieczyciel opłaci wówczas nasz nocleg w hotelu lub zorganizuje pojazd zastępczy w celu kontynuowania podróży,
  • Pomoc techniczną w przypadku wypadku czy też awarii. Jeśli jest to możliwe, motocykl zostanie naprawiony na miejscu. W przeciwnym razie jednoślad zostanie odholowany do najbliższego warsztatu,
  • Pomoc medyczną w razie wypadku. Wówczas też ubezpieczyciel zorganizuje nam konsultację z lekarzem, a następnie zapewni dowóz leków lub transportu medycznego,
  • Pomoc informacyjną 24 godziny na dobę. Dzięki takiej pomocy możemy otrzymać informację o najbliższym warsztacie lub stacji benzynowej.

Jak już wspomnieliśmy szereg oferowanych usług może w znacznym stopniu się różnić, zarówno w zależności od firmy ubezpieczeniowej, jak i od wybranego pakietu. Dlatego tez zawsze przed ostateczną decyzją warto zapoznać się z oferowanymi przez towarzystwa produktami.

Czy warto skorzystać z assistance motocykla?

Na to pytanie odpowiedzieliśmy już chyba na samym początku, ale warto również przedstawić sytuacje, kiedy to dodatkowa polisa może nas uratować. Wszak assistance zapewnia nam szereg usług, kiedy to na drodze spotka nas nieszczęśliwa i nieoczekiwana sytuacja w postaci wypadku, kolizji czy awarii, która uniemożliwi dalszą jazdę.

Jak więc widzimy, posiadając dodatkowe ubezpieczenie assistance otrzymujemy wsparcie, gdy nasz motocykl ulegnie uszkodzeniu w wyniku kolizji, wypadku, przebicia opony czy nawet rozładowania akumulatora. Wówczas też możemy liczyć zarówno na wsparcie doraźne, w formie, chociażby wymienienia owego akumulatora, jak również na odholowanie jednośladu do najbliższego warsztatu. W takiej sytuacji otrzymamy ponadto pojazd zastępczy lub ubezpieczyciel zapewni nam nocleg. Co więcej, niektóre towarzystwa zapewniają pomoc również w sytuacji, gdy zabraknie nam w baku paliwa!

Warto wspomnieć, że pomoc ubezpieczyciela nie kończy się tylko na wsparciu czysto technicznym. Poza wspomnianym już noclegiem i pojazdem zastępczym, możemy liczyć także na wsparcie informacyjne, pomoc medyczną, jak również wsparcie logistyczne w przypadku chęci rezerwacji noclegu, zorganizowania podróży powrotnej czy wynajmu samochodu zastępczego.

Kiedy nie otrzymamy wsparcie z tytułu ubezpieczenia assistance?

Jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, tak i w przypadku assistance dla motocykli stosowana jest lista wyłączeń, czyli lista sytuacji, gdy ubezpieczenie nie wejdzie w życie lub też towarzystwo będzie miało prawo odmówić nam pomocy. Najczęstszym powodem takiej sytuacji jest wykupienie podstawowego pakietu, który nie zawiera w sobie, chociażby pomocy na terenie krajów nienależących do Unii Europejskiej, pomocy wskutek awarii lub wypadku na drogach niepublicznych, czy też w sytuacji, gdy ugrzęźniemy w błocie.

Ponadto ubezpieczyciele w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) często zapisują informacje, że nie odpowiadają za zdarzenia, które:

  • Powstały na skutek umyślnego działania,
  • Powstały pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • Powstały w czasie wyścigów, rajdów lub konkursów,
  • Miały miejsce na motocyklu, który w czasie zdarzenia nie posiadał ważnego badania technicznego.

Jaki jest koszt ubezpieczenia assistance motocyklu?

Bardzo często w przypadku motocykli, towarzystwa ubezpieczeniowe nie podają bezpośredniej ceny za dany pakiet, a wyliczają składkę ubezpieczenia indywidualnie dla każdego motocyklisty. By poznać dokładną wysokość takiej składki, warto więc udać się do siedziby jednego z ubezpieczycieli, np. PZMot lub skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń. Cena jest zależna oczywiście nie tylko od motocyklu i jego stanu technicznego, ale również od pakietu, jaki wybierzemy. Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, wybierając podstawowe ubezpieczenie assistance możemy liczyć się z pewnymi niedogodnościami, dlatego przed ostatecznym wyborem wariantu dokładnie przeanalizujemy umowę i płynące z niej korzyści.