Przygotowanie do zimowego wyjazdu

Ferie zimowe to bardzo wyczekiwany czas w roku. I chociaż w tym roku ominęła nas ogromna masa zimowego szaleństwa, bo stoki i hotele nadal są zamknięte, to nadal niektórzy decydują się na wyjazdy – czy to do rodziny czy na własną działkę rekreacyjną. Taka droga nie jest jednak łatwa, szczególnie jeśli na trasie złapie nas burza śniegowa lub musimy pokonać ciężkie odcinki wiodące po nieodśnieżonych lub gruntowych ulicach. Jak odpowiednio się do niej przygotować?

Przygotowanie kół

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo podróżujących jest wymiana opon na dedykowane, zimowe. Całoroczne ogumienie nie sprawdzi się dobrze na długiej trasie – trakcja jest zdecydowanie gorsza i chociaż wielosezonówki są dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem na krótkie dojazdy w mieście, to podczas dłuższej podróży mogą stworzyć ryzyko poślizgu, który może być fatalny w skutkach. Poza odpowiednimi oponami warto zadbać też o dodatkowe “wspomagacze trakcji” – w tej roli od lat najlepiej sprawdzają się łańcuchy. W niektórych krajach ich wożenie ze sobą jako stały element wyposażenia nadal jest obowiązkowe. Przy zakładaniu łańcucha warto pamiętać, że powinien on zostać umieszczony na osi napędowej auta. Dobrze jest również mieć na uwadze, że z łańcuchami nie powinno przekraczać się prędkości 50 km/h.

Alternatywy dla łańcuchów

Jeśli koło nie jest przygotowane do założenia odpowiedniego rodzaju łańcucha, to instalacja najbardziej bazowej konstrukcji może być nieco uciążliwa. Dlatego powstały alternatywy – niestety, nie zawsze skuteczne. Do dobrych rozwiązań należą na pewno tzw. “skarpety śnieżne”, czyli specjalne pokrowce, które łatwo założyć i przewieźć ze sobą. Znacząco poprawiają one trzymanie się nawierzchni i są rozwiązaniem, które sprawdza się od lat.

Ostatnio popularność zyskiwać zaczęły również plastikowe substytuty łańcuchów, które konstrukcją niewiele różnią się od tzw. trytytki. Niestety – wielokrotnie podczas niezależnych testów okazywało się, że tworzywo sztuczne poddane niskiej temperaturze zwyczajnie łamie się pod naciskiem ważącej ponad tonę konstrukcji auta. W akcji nie sprawdzają się także “łańcuchy w spreju”, czyli preparaty, które mają wytwarzać na powierzchni koła specjalną, chropowatą powierzchnię. Jeśli potrzebujesz rozwiązania na teraz – zdecydowanie polecamy “zimowe skarpety” dla auta.

Ubezpieczenie i assistance przy wyjazdach zagranicznych

Podczas podróży zbawcze może okazać się assistance działające również za granicą. Nawet jeśli nie planujesz docelowo podróży do dalekiego kraju, to przebywając na wczasach w Zakopanem lub Szczecinie może zdarzyć się, że przekroczysz granicę kraju. Jeśli wtedy zdarzy Ci się awaria lub co gorsza – wypadek, to warto mieć zabezpieczenie w postaci holowania lub próby naprawy na miejscu oraz dodatkową opcję transportu. W PZM przygotowaliśmy takie pakiety w rozsądnych cenach, ponieważ chcemy, żeby klubowicze zawsze byli bezpieczni. Polecamy także naszego Asystenta Podróży – aplikację, dzięki której za pomocą systemu GPS łatwo podasz swoją pozycję naszym partnerom, dzięki czemu będą mogli zareagować niezwykle szybko. Aplikacja pozwoli Ci także na zakup pakietu w każdym momencie i wyszukanie parnterów PZM działających w pobliżu – w tym hoteli czy serwisów samochodowych.