Parkowanie we Włoszech. Sprawdź, co oznaczają poszczególne linie.

Podróżując samochodem po Włoszech, można odnieść wrażenie, że nie obowiązują tam żadne przepisy drogowe — zwłaszcza w kwestii parkowania. Nic bardziej mylnego! Choć sami Włosi zdają się parkować „gdzie się da”, to jednak istnieją określone zasady dotyczące miejsc parkingowych, które warto znać i przestrzegać. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się tematowi parkowania we Włoszech. 

Mandat za parkowanie we Włoszech – ile możesz zapłacić? 

We Włoszech, podobnie jak w Polsce, za parkowanie w niedozwolonym miejscu grozi mandat. Władze Włoch traktują takie zachowanie jako stwarzanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Stąd też system kar jest stosunkowo surowy, a mandaty mogą wynosić od 80 do 318 euro. Dodatkowo możemy otrzymać 2 punkty karne. 

Parkowanie we Włoszech — na co zwrócić uwagę? 

Podczas parkowania we Włoszech niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na oznaczenia miejsc parkingowych (linie parkingowe), zasady płatności, a także przepisy dotyczące stref ograniczonego ruchu drogowego (ZTL). 

Białe linie

Oznaczają bezpłatne miejsca parkingowe – parcheggio gratuito. Trzeba jednak uważać, ponieważ mogą być ustalone limity trwania postoju np. godzina lub dwie. Warto mieć specjalny dysk czasowy (disco orario), na którym ustawiamy godzinę rozpoczęcia postoju. Jeśli nie posiadamy dysku czasowego, możemy użyć kartki papieru z napisaną godziną i umieścić ją za przednią szybą auta.

Żółte linie

Informują o bezpłatnych miejscach parkingowych dla osób uprawnionych, czyli niepełnosprawnych, samochodów dostawczych, mieszkańców itd.

Niebieskie linie

Oznaczają płatne miejsca parkingowe – parcheggio a pagamento. Opłaty należy dokonać w parkometrze lub za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej. Warto mieć na uwadze, że parkometry zazwyczaj przyjmują tylko gotówkę.  Opłatę za postój płacimy z góry, a bilecik umieszczamy za przednią szybą samochodu. Warto dokładnie czytać informacje o płatnościach, ponieważ istnieją określone godziny lub dni, kiedy nie trzeba płacić za parkowanie (np. w weekendy lub w czasie sjesty), albo ustalony jest maksymalny czas postoju. W takich przypadkach przydaje się dysk czasowy (disco orario), o którym pisaliśmy wyżej.

Różowe linie

To stosunkowo nowe rozwiązanie. Takie linie  oznaczają bezpłatne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży lub matek z małymi dziećmi.

ZTL (zona traffico limitato)

W niektórych  miastach istnieje strefa ograniczonego ruchu drogowego. Wjazd do takiej strefy jest dozwolony tylko dla uprawnionych pojazdów. Jeśli nasze miejsce zakwaterowania znajduje się w strefie ZTL, personel powinien zgłosić nasz samochód władzom. Warto przed podróżą upewnić się, czy nasz gospodarz dopełnił tej procedury.

Mercato (rynek)

Wiele miast i miasteczek organizuje targi raz lub dwa razy w tygodniu. W związku z tym wiele uliczek jest zamkniętych dla ruchu samochodowego. Należy zwracać szczególną uwagę na znaki informujące o dniach i godzinach, kiedy odbywają się takie targi.

Co zrobić, gdy otrzymamy mandat z Włoch?

We Włoszech istnieją dwa rodzaje mandatów — natychmiastowe, które są wydawane na miejscu, na przykład za parkowanie, oraz mandaty zaoczne, które otrzymujemy pocztą po powrocie do kraju np. za przekroczenie prędkości.

Jeśli otrzymasz mandat natychmiastowy, będziesz musiał zapłacić od razu lub w przypadku braku wystarczającej gotówki, policjant może zgodzić się na uregulowanie go przelewem.

Mandat jest wysłany na adres zameldowania osoby, która popełniła wykroczenie. Czas oczekiwania na otrzymanie mandatu może wynosić nawet  360 dni od momentu naruszenia przepisów, w przypadku mandatu zaocznego jest to 90 dni. Po otrzymaniu mandatu mamy 60 dni, aby uregulować karę.

Niestety, wielu kierowców ignoruje wezwanie do zapłaty. Lepiej jednak uregulować płatność, ponieważ brak opłaty należności, czy też niepodjęcie żadnych kroków w celu odwołania się, skutkuje podwojeniem kwoty mandatu. Dodatkowo, sprawa zostaje przekazana firmie windykacyjnej, która nalicza odsetki karne i opłaty.

Jeśli nie zgadzasz się z wysokością mandatu lub w żaden sposób nie czujesz się winny popełnienia wykroczenia, masz prawo do złożenia odwołania. Możesz to zrobić u sędziego pokoju (giudici di pace) lub prefekta. Termin na złożenie odwołania wynosi 60 dni od otrzymania wezwania. Prefekt ma 120 dni na rozpatrzenie odwołania. W tym czasie osoba, która popełniła wykroczenie, może zostać wezwana do złożenia zeznań. Jeśli prefekt odrzuci wniosek, można złożyć kolejne odwołanie, tym razem do sędziego pokoju. W przypadku negatywnej decyzji, można złożyć kolejne odwołanie do sądu cywilnego.