jak-przygotowac-sie-do-dalekiej-trasy

Jak przygotować się do dalekiej trasy?

Wyjazd na wakacje, urlop czy w delegację wiąże się najczęściej z daleką trasą. Ta z kolei bywa stresująca, szczególnie gdy to nasz pierwszy raz w takiej roli. Tenże stres możemy jednak zniwelować, jeśli dobrze przygotujemy się do tak dalekiej drogi. Zwiększymy tym samym nasze bezpieczeństwo oraz pewność siebie za kierownicą. Jeśli więc zastanawiacie się, jak przygotować swoje auto do długiej podróży, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami, gdzie skupimy się na tym, na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę, jadąc autem na urlop lub w delegację.

Zanim w ogóle zaczniemy i zanim Ty wsiądziesz do samochodu, to upewnij się, że w silniku jest odpowiedni poziom oleju. Ponadto sprawdź poziom płynu chłodniczego, hamulcowego, wspomagania kierownicy czy tego do spryskiwaczy. Pamiętaj również o sprawdzeniu ciśnienia w oponach i kole zapasowym! To jednak nie wszystko…

Przegląd samochodu przed podróżą

Stan techniczny samochodu przed podróżą to bez wątpienia kluczowa sprawa. Sprawne auto, to bezpieczniejsza trasa. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się wykonanie przeglądu przed podróżą. Dzięki niemu jesteśmy znacznie spokojniejsi za kierownicą, czujemy się bezpieczniej, a także jesteśmy w stanie wykryć ewentualne usterki na etapie, kiedy koszt naprawy nie zwali nas z nóg. Jak więc widzimy, długa podróż samochodem jest doskonałym pretekstem do tego, by wykonać solidny przegląd. Z czego powinien się zatem składać przegląd samochodu przed wyjazdem byśmy my, ale i nasi najbliżsi czuli się bezpiecznie? Sprawdzone powinny zostać poziomy płynów eksploatacyjnych, czyli chłodniczego, hamulcowego, silnikowego, wspomagania kierownicy i do spryskiwaczy. Należy także sprawdzić stan opon, ich ciśnienie i głębokość bieżnika, światła oraz żarówki, jak i wycieraczki – wbrew pozorom jest to bardzo ważny element, którego zła praca może przysporzyć nam wiele problemów w przypadku opadów deszczu. Co jeszcze powinno wejść w skład dobrego przeglądu przed podrożą? Na pewno ogólny stan techniczny auta, czyli stan hamulców, zawieszenia, układu kierowniczego oraz elektrycznego.

Bezpieczna jazda ponad wszystko

Długie podróże samochodem wiążą się niestety ze zwiększonym prawdopodobieństwem zastania po drodze różnych warunków atmosferycznych, czy też sytuacji, z którymi na co dzień nie mamy do czynienia. Długie dystanse to również znaczne obciążenie fizyczne kierującego. Dlatego też przed kilkuset, a czasami nawet przed ponad tysiącem kilometrów w podróży powinniśmy wypocząć i się dobrze wyspać. Co istotne – przyjmuje się, że niewyspany kierowca stanowi na drodze praktycznie takie samo zagrożenie jak kierowca pod wpływem alkoholu! Brak snu obniża bowiem zdolność do prawidłowych reakcji oraz stwarza ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Nawet jeśli udało nam się dobrze wyspać, to nie zapominajmy o odpoczynku w czasie jazdy. Warto bowiem poświęcić na trasie kilka godzin na zrelaksowanie się i złapanie świeżego powietrza, by później móc się w pełni cieszyć wakacjami bez nieprzyjemnych przygód i niepotrzebnego stresu.

Przed wyruszeniem w długą podróż upewnijmy się także, czy w samochodzie posiadamy wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, które nam oraz naszym bliskim zapewnią należyte bezpieczeństwo. Co poprzez takie podstawowe wyposażenie rozumiemy? Otóż przede wszystkim:

  • Apteczkę pierwszej pomocy,
  • Gaśnicę,
  • Kamizelki odblaskowe,
  • Trójkąt ostrzegawczy.

Sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty

Długa podróż wiąże się czasami z koniecznością posiadania dodatkowych dokumentów. Wyjeżdżając poza kraje należące do Unii Europejskiej, czy też prowadząc samochód pożyczony od kolegi lub wzięty w leasing może okazać się, że będziemy potrzebowali czegoś więcej niż tylko ubezpieczenia, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Zanim więc wyjedziemy na zagraniczną wycieczkę, sprawdźmy jakie dokumenty będą niezbędne. Upewnijmy się też, po jakich drogach będziemy się poruszać. Oczywiście, system autostrad jest coraz bardziej kompatybilny i łatwy w obsłudze, ale nadal istnieje wiele krajów, gdzie przed wyjazdem musimy mieć pewność, że opłaciliśmy przejazd i nie spotka nas niemiła niespodzianka w postaci mandatu.

Dodatkowe ubezpieczenie assistance

Nawet jeśli sprawdziliśmy stan techniczny naszego samochodu, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie assistance, które w razie, czy to usterki mechanicznej, czy też kolizji, a nawet wypadku, zapewni nam darmowe holowanie do warsztatu, bezpłatną naprawę, darmowy nocleg w hotelu, czy też samochód zastępczy. Bardzo szeroki wachlarz tego typu ubezpieczeń posiada obecnie w swojej ofercie PZMot – w zależności od wariantu ubezpieczenia, możemy płacić już nawet 95 zł rocznie! Tylko od nas zależy czy nasze dodatkowe ubezpieczenie będzie ważne tylko w kraju, czy też na terenie całej Unii Europejskiej oraz czy będzie posiadało wiele dodatkowych opcji, które w znacznym stopniu zwiększą komfort i bezpieczeństwo podróży.