Kontrolki w samochodzie – co znaczą i które powinny nas niepokoić?

Kiedyś kontrolki sygnalizowały jedynie zmiany w podstawowych funkcjach samochodu, jednak z czasem deski rozdzielcze stały się zdecydowanie bardziej rozbudowane, a przekazywane za ich pośrednictwem komunikaty złożone. Bez obaw, nie wszystkie symbole są powodem do obaw. Jak więc odróżnić zwykłą informację od czegoś alarmującego?

 

Kontrolki deski rozdzielczej możemy podzielić na trzy grupy, których charakter determinowany jest ich kolorem, tak więc: 

 

    • Zielone lub niebieskie – ich zadaniem jest informowanie. Dzięki nim kierowca wie jakie podzespoły działają w danej chwili i że auto funkcjonuje poprawnie. Dotyczą głównie zewnętrznego oświetlenia samochodu oraz funkcji takich jak: tempomat, czujniki parkowania, czy poprawnie działające poduszki powietrzne. 
    • Żółte – ten kolor wprowadza już delikatnie nerwową atmosferę, ale nie musi być oznaką poważnej awarii. Żółte i pomarańczowe kontrolki pełnią funkcję ostrzegawczo-informacyjną. Zwracają uwagę na błędnie działające moduły, kończące się płyny eksploatacyjne lub zmiany zachodzące w pojeździe i wokół niego. Jest również kilka pomarańczowych kontrolek odpowiadających jedynie za informacje, na przykład: ogrzewanie szyby przedniej bądź tylnej lub działające światła w trybie przeciwmgielnym.

      Sprawą, której nie wolno ignorować jest z kolei strasząca żółtym światłem ikona “check engine”. W przypadku jej rozbłyśnięcia należy bezzwłocznie skonsultować się z fachowcem. 
  • Czerwone – kontrolki ostrzegawcze. Pojawienie się tego koloru na desce rozdzielczej często oznacza nakaz zatrzymania się, a niekiedy nawet wezwania pomocy. Często lecz nie zawsze. Czerwień może również sygnalizować niezapięte pasy, nie zamknięte drzwi, czy zaciągnięty hamulec ręczny. Ten kolor ostrzega nas o niepoprawnym funkcjonowaniu auta mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pasażerów. 

 

Każdy sygnał deski rozdzielczej, nie ważne jakiego koloru, powinien być zauważony i odnotowany przez kierowcę. Nie należy ignorować zapalających się kontrolek, ponieważ to dzięki nim mamy pewność, że podróżujemy w pełni sprawnym, bezpiecznym samochodem.