Wycieczka objazdowa po Europie w 14 dni

Samochód to bez wątpienia, o ile nie najbardziej, to na pewno jeden z najbardziej wygodnych środków transportu. W przeciwieństwie do pociągów czy samolotów, to my decydujemy jaką drogą pojedziemy, co po drodze zwiedzimy i kiedy zdecydujemy się na postój oraz odpoczynek. Podróż samochodem gwarantuje więc bez wątpienia niezależność. Jadąc na urlop własnym samochodem, możemy więc urządzić sobie objazdową wycieczkę i odwiedzić wiele ciekawych miejsc po drodze. By jednak taka podróż była czystą przyjemnością i relaksem, warto się do niej odpowiednio przygotować. Sprawdźmy zatem jakie kierunki są atrakcyjne, o czym powinniśmy pamiętać, wybierając się w podróż na 14 dni oraz ile kosztuje wycieczka autem po Europie.

Koszty związane z podróżą samochodem po Europie

Koszty związane z podróżą własnym samochodem są zależne od wielu czynników. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, jakie auto posiadamy, a konkretniej jakie ma ono parametry. Bardzo ważna jest także cena niezbędnych elementów wyposażenia. Podczas tworzenia takiego kosztorysu, koniecznie musimy „zamrozić” pewne środki na drobne naprawy czy wymiany części, które zapewne nastąpią po przeglądzie przed podróżą. Ponadto dojdą nam z pewnością koszty związane z ubezpieczeniem assistance oraz opłatami drogowymi. Nieodzownym elementem będzie również nocleg (chyba, że posiadamy bardzo duży samochód, w którym zamierzamy też spać) i wyżywienie. Nie bez znaczenia pozostaje długość trasy i kierunek podróży. To właśnie wszystkie te elementy składają się w jedną, spójną całość i pokazują nam mniej więcej, jakie koszty poniesiemy, decydując się na taką dwutygodniową podróż.

O czym musimy pamiętać, decydując się na taką podróż?

Przed wyruszeniem w tak długą drogę, gdzie jesteśmy praktycznie za wszystko odpowiedzialni, koniecznie musimy wykonać kilka czynności, które pozwolą nam się finalnie cieszyć wakacjami. Pierwsze zadanie to oczywiście dokładny przegląd stanu technicznego samochodu. Wszystkie ewentualne usterki i naprawy po pierwsze popsują nam nastrój, a po drugie poza granicami Polski mogą być znacznie bardziej kosztowne. Dlatego też przed wyruszeniem w drogę nie możemy o tym zapomnieć. Co warto zatem sprawdzić podczas takiego przeglądu? Są to:

  • Stan i ciśnienie opon,
  • Poziom oleju,
  • Poziom płynu hamulcowego,
  • Hamulce,
  • Oświetlenie,
  • Stan koła zapasowego,
  • Zestaw kluczy,
  • Posiadanie niezbędnych elementów, tj. apteczki, gaśnicy, czy trójkąta ostrzegawczego.

Jeśli wiemy, że sami nie jesteśmy w stanie wykonać miarodajnego przeglądu, to udajmy się z tym to warsztatu samochodowego, który w bardzo krótkim czasie i za nieduże pieniądze sprawdzi nam wspomniane wyżej parametry. Ponadto, udając się w zagraniczną podróż musimy skompletować niezbędne dokumenty, które w czasach pandemii koronawirusa mają tym większe znaczenie. W skład takich dokumentów wchodzą z pewnością dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ważny przegląd techniczny, książeczka serwisowa, aktualne ubezpieczenie OC, a opcjonalnie również ubezpieczenie assistance (o ile takie wykupimy) oraz paszport covidowy (o ile dany kraj jeszcze go wymaga).

To jednak nie wszystko. Jeśli mamy już wybrane kraje Europy i ustaliliśmy trasę podróży, to sprawdźmy także przepisy ruchu drogowego, jakie obowiązują w odwiedzanych przez nas państwach. Bardzo przydatne może być ponadto ubezpieczenie podróżnicze w Europie na czas 14 dni. Takie ubezpieczenie, które pokrywa tylko okres naszego wyjazdu, możemy zakupić w bardzo atrakcyjnej cenie, chociażby w PZMOT, gdzie będziemy chronieni nie tylko w razie wypadku, ale także podczas awarii samochodu. Wybrane polisy często pokrywają koszty naprawy, nocleg oraz transport, dzięki czemu możemy mieć spokojną głowę.

Jaką trasę wybrać w podróż po Europie?

W życiu bez dwóch zdań warto wykorzystywać każdą chwilę, by wyrwać się od codzienności, pracy i odbyć fascynującą podróż. Czasami wystarczą nam 14 dni, by znaleźć się w całkowicie nowej dla siebie scenerii i spojrzeć na otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy. By tak się stało, nie musimy wcale odbywać podroży na drugi kraniec świata. Wystarczy samochód, najbliższa nam osoba i romantyczny wyjazd szlakiem pięknych miejsc mamy w zasięgu rąk.

Co ciekawe, jak wynika z raportu krajowego rynku turystycznego, samochód osobowy nadal jest najczęściej używanym środkiem transportu, w przypadku podróży turystycznych. Na przestrzeni lat jego przewaga się sukcesywnie zmniejsza na rzecz samolotu, ale to nadal nasze cztery kółka wiodą prym w tej klasyfikacji. Wybierając więc dogodną trasę, należy oczywiście kierować się głównie atrakcjami, jakie czekają nas po drodze, ale również naszymi własnymi upodobaniami oraz komfortem jazdy. Należy mieć także na uwadze wiele kwestii technicznych, które są związane z przepisami ruchu drogowego za granicą czy też opieką zdrowotną w krajach, w których będziemy przebywać. Istotny jest oczywiście stan dróg w poszczególnych miejscach, a także to, czy podróżuje z nami również dziecko. Jeśli tak jest, to zapewne będzie ono stawiać przed nami nieco więcej ograniczeń, na czele z długością trasy.

Gdzie w podróż po Europie?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, ogromne znaczenie w czasie takiej podróży mają kwestie techniczne, które wpływają na wybór trasy, a co za tym idzie na wybór państw, które zamierzamy zwiedzić. Zabytki, okoliczna przyroda, a nawet pogoda – to wszystko powinniśmy wziąć pod uwagę analizując mapę, w celu zwiedzenia Europy. Dużo zależy oczywiście od pory roku, jaką wybierzemy na podróż. Latem w zasadzie nie ma większej różnicy, ponieważ wszędzie możemy przywitać się z piękną pogodą i żyjącą przyrodą. Inaczej jest jesienią czy zimą. Dlatego jeśli chcemy sięgnąć nieco promieni słonecznych, to bez dwóch zdań musimy kierować się na południe starego kontynentu. Poniżej proponujemy Wam dwie, naszym zdaniem dość krótkie, a bardzo atrakcyjne szlaki, którymi warto podążyć samochodem.

Polska – Czechy – Austria – Węgry

Jest to trasa, kierująca nas na południe Europy, która liczy około 1000 km. Pierwszym naszym celem będą nasi sąsiedzi, czyli Czesi. Zwiedzane rozpoczniemy w Ostrawie, która jest najbliżej polskiej granicy. Następnie będziemy się kierować do Ołomuńca oraz Brna. Nie zapominajmy o stolicy, czyli o Pradze, gdzie warto spędzić nawet dwa dni i zobaczyć wiele przepięknych zabytków. Następnie udamy się do Austrii, gdzie naszym głównym celem będzie oczywiście przepiękny Wiedeń z architektonicznym kunsztem. Ostatnim przystankiem w pierwszą stronę będą Węgry, gdzie na turystów czeka malowniczy Budapeszt. Jeśli dopisze pogoda i będziemy chcieli chwilę odpocząć, to bez dwóch zdań polecamy Balaton.

Polska – Niemcy – Francja

Druga, nieco droższa opcja, ale z kolei taka, która na pewno zagwarantuje nam masę malowniczych miejsc, kieruje nas przez Niemcy oraz Francję. Pierwszym celem będą oczywiście Niemcy, gdzie wybór atrakcji mamy przeogromny. Wielu podróżujących decyduje się jednak na szlak, który kieruje nas przez Frankfurt nad Odrą, Berlin, Magdeburg, Hannover, Kolonię oraz Dortmund. Następnie wjeżdżamy do Francji, gdzie warto wybrać się do Strasburga i Nancy. Ponadto, jeśli nie chcemy naszej podróży zakończyć na romantycznym Paryżu i zostało nam jeszcze kilka dni do zagospodarowania, to udajmy się szlakiem zamków nad Loarą. W tym celu musimy przemierzyć drogę od Orleanu do Angers. Nie zapominajmy w tym przypadku o Lazurowym Wybrzeżu, które obok Paryża jest miejscem, które musimy zobaczyć, będąc we Francji.

A co jeśli chcemy pojechać w konkretne miejsce?

Również dla osób, którym zależy na dokładnym zwiedzeniu konkretnego miejsca, przygotowaliśmy coś specjalnego. Poniżej prezentujemy miejsca w Europie, które są wręcz stworzone do zobaczenia ich właśnie samochodem na wycieczce objazdowej przez 14 dni.

Czarnogóra – Zatoka Kotorska

Czarnogóra z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Dzieje się tak jednak nie bez przyczyny. Nad Adriatykiem możemy znaleźć bowiem wiele pięknych widoków, a jednym z nich bez wątpienia jest Zatoka Kotorska, która składa się z czterech mniejszych zatok. Droga, która jest poprowadzona wzdłuż morza gwarantuje nam piękną, malowniczą scenerię. Warto pamiętać, że na miejscu momentami asfalt jest na tyle wąski, że aby pojazdy mogły się minąć, jeden z nich musi się najpierw zatrzymać.

Szwajcaria – Susten Pass

Jeśli wybieramy się do Szwajcarii samochodem, to koniecznie latem i koniecznie w Alpy. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest z kolei Susten Pass, czyli szlak, który został wytyczony już w latach 1938 – 1945. Asfalt, którym możemy podjechać autem, wspina się na wysokość aż 2260 m n.p.m! Jeśli zdecydujemy się wysiąść z samochodów i rozpocząć pieszą wędrówkę, to koniecznie musimy zobaczyć lodowiec Stein, pokonać urwisty wąwóz rzeki Meienreuss, jak również wejść jeszcze nieco wyżej, by podziwiać niezapomniane widoki.

Rumunia – Transfagarasan

Mało kto z nas decyduje się na podróż do Rumunii, a jest to niewątpliwie błąd. Ten kraj również potrafi zaskoczyć. Jeśli wybierzemy się autem, to na pewno najlepszym wyjściem będzie przemierzenie drogi transfogaraskiej. Owy szlak powstał na początku lat 70. XX wieku na polecenie Nicolae Ceausescu. Miał on zapewnić szybki transfer komunistycznego dyktatora w razie ewakuacji z kraju. Aktualnie droga liczy sobie 151 kilometrów i składa się głównie z serpentyn wzdłuż górskich zboczy. Po drodze możemy oczywiście liczyć na wiele atrakcji, na czele z zaporą na rzece Ardżesz, zamkiem Poienari czy najdłuższym tunelem w Rumunii, który znajduje się na wysokości 2042 m n.p.m!

Norwegia – Trollstigen

Jeśli chcemy połączyć zapierające dech w piersiach widoki z trzymającymi w napięciu doświadczeniami podczas jazdy, to Norwegia, a szczególnie Trollstigen jest idealnym miejscem. Jest to bowiem fragment szlaku o numerze 63, który został otwarty w 1936 roku. Składa się on aż z 11 serpentyn, które w większości skręcają pod kątem 180 stopni! Na koniec czeka nas z kolei piękny, kamienny most nad wodospadem Stigfossen. Bardzo dobrą informacją dla podróżujących autem jest fakt, że na samym szczycie znajduje się parking wraz z tarasem widokowym, z którego możemy zobaczyć cały szlak!

Podróż po Europie a ubezpieczenie

By nasza europejska podróż była pięknym przeżyciem, a nie stresem, warto rozważyć zakupienie krótkoterminowego ubezpieczenia assistance. W tym celu mamy do wyboru:

  • Ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje nawet drobne wypadki, takie jak skręcenie kostki, a nawet ból zęba. Koszty związane z każdym, nawet najdrobniejszym zdarzeniem zostaną pokryte wówczas przez ubezpieczyciela.
  • Pakiety assistance od PZMOT, w których skład wchodzi ochrona assistance dla pojazdów bez względu na ich wiek, dodatkowe zniżki na ubezpieczenie OC, czy też możliwość przypisania ochrony do osoby lub pojazdu (w zależności od wybranego pakietu). W cenie takiego pakietu mamy praktycznie pełną pomoc za granicą, wraz z naprawą na miejscu awarii, dowozem paliwa, wymianą kół, transportem pojazdu i pasażerów czy też wynajmem pojazdu zastępczego.
  • Pakiety uzupełniające krótkoterminowe PZMOT, gdzie możemy na dowolną liczbę dni dokupić takie usługi jak holowanie pojazdu na dystansie aż 1000 km, zwiększoną ochronę ubezpieczeniową za granicą, pokrycie kosztów związanych z ratownictwem, poszukiwaniem, a nawet ochronę przed odpowiedzialnością cywilną do 50.000 euro!