Podróż z psem samochodem za granicę

Podróże są dla wielu z nas nieuniknione. Wyjeżdżamy z różnych powodów, często służbowo, jak i również rekreacyjnie. Większość z nas posiada w domu psa, którego chce zabrać ze sobą w zagraniczną podróż. Jakie zatem warunki powinniśmy spełnić, aby legalnie przewieźć naszego zwierzaka za granicę? Każdy, kto planuje wyjechać ze swoim milusińskim, powinien sprawdzić, jakie są wytyczne w danym kraju. Przepisy często ulegają zmianom, dlatego udając się z czworonogiem w zagraniczną podróż, warto wiedzieć, czego można się spodziewać. Wiele krajów ma odrębne wytyczne, które i tak często się zmieniają, jednak aktualne informacje znajdziemy zawsze na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. Wybierając się do krajów wchodzących w skład UE, jest nieco łatwiej, ponieważ przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętami są ujednolicone. Zawsze musimy pamiętać o podstawowych zasadach.

Czy mikroczip jest konieczny?

Zwierzę musi mieć wszczepiony mikroczip, który jest zgodny z aktualnym rozporządzeniem i spełnia normy ISO. Mikrochip to bardzo małe urządzenie, wyposażone w piętnastocyfrowy kod, który można odczytać za pomocą specjalnego czytnika. Jest on całkowicie bezboleśnie wszczepiany pod skórę psa. Po takim zabiegu możemy zarejestrować pupila w specjalnej bazie danych, co ułatwi jego identyfikację w razie zguby. Ewentualnie taki mikrochip możemy zastąpić czytelnym tatuażem, który spełnia wymagane warunki.

Szczepienia psa przed podróżą

Bardzo ważną sprawą jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. W zasadzie ten przepis obowiązuje właściwie w każdym państwie. Musimy pamiętać o kolejności wykonywanych czynności, ponieważ najpierw należy wszczepić zwierzakowi czip, a następnie wykonać szczepienie. Warunkiem zaszczepienia naszego podopiecznego jest fakt, że musi on mieć ukończony trzeci miesiąc życia. Młodszy pupil nie ma możliwości wyjazdu za granicę. Z kolei zwierzę, które zostało zaszczepione po raz pierwszy lub minął ponad rok od ostatniego szczepienia, to takie szczepienie nabiera ważności dopiero po 21 dniach. Gdy psa szczepimy regularnie, to takie szczepienie jest ważne już w dniu iniekcji. Kolejną kluczową sprawą, którą musimy wykonać, jest poddanie leczeniu przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis.

Paszport dla zwierząt domowych jadących do innego kraju

Nasz pupil musi posiadać aktualny europejski paszport dla zwierząt domowych. Nawet jeżeli wybieramy się do kraju, w którym nie ma obowiązku posiadania paszportu, to u zwierząt jest to warunek konieczny! Musimy pamiętać, że paszport jest ważny przez całe życie czworonoga. Aby uzyskać wymagany dokument dla naszego psa, wcześniej muszą być spełnione wymagania dotyczące jego oznakowania oraz szczepienia. Koszt wydania paszportu to kwota 100 zł. Jeżeli chcemy zabrać naszego zwierzaka poza granice UE, nie musimy wyrabiać pet paszportu. W większości państw wymagane jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, nie starsze niż 30 dni. Kluczową sprawą jest też, aby nasz pies nie wykazywał żadnych oznak jakiejkolwiek choroby.

Choroby, owady i kleszcze

W krajach, gdzie klimat jest nieco cieplejszy choroby, które w Polsce zdarzają się wyjątkowo rzadko, mogą być zagrożeniem dla naszego psa. Możemy wyróżnić tutaj kilka najczęściej spotykanych chorób, którymi może zarazić się nasz pupil:

  • pasożyty Dirofilaria immitis lub Dirofilaria repens — są to dwa gatunki nicieni, choroba przenoszona jest przez komary, występują najczęściej w regionie Morza Śródziemnego, Afryce Subsaharyjskiej i Europie Wschodniej
  • pierwotniaki z rodzaju Leishmania — choroba przenoszona przez muchówki, które żerują wieczorami i wówczas istnieje największe ryzyko ukąszenia psa. Jest to choroba szeroko rozpowszechniona w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, z wyjątkiem Australii i Oceanii. Charakteryzuje się różnorodnymi formami — od samo ograniczających się postaci skórnych, przez śluzówkowo — skórne, aż do śmiertelnej choroby narządowej
  • choroby odkleszczowe — należą do nich anaplazmoza, erlichioza oraz bardziej popularne w Polsce borelioza i babeszjoza. Są to choroby, które są bardzo niebezpieczne dla naszego pupila, dlatego warto zabezpieczyć, go przed ugryzieniem kleszcza przy pomocy specjalnych odstraszających preparatów.

Musimy pamiętać, że wyżej wymienione choroby mogą dawać objawy dopiero po kilku miesiącach. Warto zatem po powrocie z podróży udać się do lekarza weterynarii w celu skontrolowania stanu zdrowia naszego psa.

Akcesoria dla psa w podróży samochodem

Wybierając się z psem w podróż warto, abyśmy zadbali o komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Pomocne dla nas mogą być dobrze dobrane i praktyczne akcesoria dla psów. W pierwszej kolejności warto zadbać o ochronę tapicerki przed śladami śliny i sierścią. W tym celu możemy użyć maty ochronnej na siedzenie oraz pokrowiec do samochodu specjalnie dla psa. Są one wygodne w użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu czystości. Musimy pamiętać, że pies powinien być chroniony podczas nieoczekiwanych zdarzeń losowych na drodze i tym celu musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Pasy bezpieczeństwa — smycz podniosą w znacznym stopniu poziom ochrony. Ponadto mniejsze pieski komfortowo i bezpiecznie będą czuły się w transporterze — foteliku przeznaczonym do jazdy samochodem. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które ułatwi nam kontrolę nad psem. Podczas podróży musimy zatroszczyć się o nakarmienie i napojenie naszego czworonoga, w tym celu warto kupić turystyczną miskę i bidon.

SAMOPOCZUCIE PODRÓŻUJĄCEGO PSA

Wyjazd z psem to dla wielu z nas czysta przyjemność, jednak zwierzak może całkiem inaczej to odczuwać. Choroba lokomocyjna może objawiać apatią i sennością a czasem nawet pobudzeniem. Dodatkowo możemy zaobserwować nadmierne ślinienie się, szybsze tętno, a także przyspieszony oddech. Jeśli nasz piesek źle znosi podróżowanie samochodem, warto w takiej sytuacji udać się do lekarza weterynarii po leki uspokajające i środki, które zapobiegają wymiotom. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu naszego psa przed wyjazdem, aby cieszyć się wspólną podróż i spędzonym razem czasem.