TOP 5 gadżetów, które zajmą dziecko w podróży

 

Pełen entuzjazmu, gotowy na przygodę, po raz pierwszy ruszasz z dzieckiem na wakacje, w dodatku samochodem. Po godzinie masz dosyć i chcesz wracać do domu? Ten scenariusz zna chyba każdy rodzic. Podróż z maluchem bywa prawdziwym wyzwaniem. Zmęczone i znudzone dziecko, to niełatwy towarzysz podróży. W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy listę TOP 5 gadżetów, które sprawią, że Twoja pociecha nie będzie się nudzić, a Ty spokojnie dotrzesz do celu!  

Zanim ruszysz — zadbaj o organizację przestrzeni. 

Odpowiednio zorganizowana przestrzeń podróżna pozwoli zapewnić dziecku rozrywkę, ale także zabezpieczy wnętrze samochodu, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. W tym celu warto wyposażyć się w specjalne organizery na przednie siedzenia, ze stolikiem i  miejscem na tablet lub telefon, co ułatwi dziecku oglądanie ulubionej bajki lub serialu, a także pomoże w uporządkowaniu podręcznych przedmiotów tj. napoje, przekąski, mokre chusteczki,  czy też książki itp.

 

W przypadku, gdy Twoja pociecha nadal jeździ w foteliku, warto zakupić także specjalny stolik do fotelika samochodowego. Dzięki temu znacznie rozszerzysz spektrum możliwości, w zakresie zagospodarowania czasu maluchowi. Pamiętaj jednak, aby wybrać stolik, który przeszedł testy zderzeniowe — tak, aby w trakcie kolizji lub wypadku, nie stanowił on dodatkowego zagrożenia dla dziecka. 

Co zabrać w drogę z dzieckiem, aby się nie nudziło?

 

Wybierając się z dzieckiem w podróż, musisz pamiętać, że przygotowanie odpowiednich gadżetów to połowa sukcesu. Kluczem do udanej zabawy  jest zaangażowanie i kreatywność rodziców. Podróże są doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu i budowania relacji oraz kolekcjonowania wspomnień. Dlatego, wraz z polecanymi przez nas gadżetami, w podróż zabierz także dobry humor i pozytywne nastawienie! 

 

Puzzle, układanki, klocki, gry magnetyczne. 

 

Wszelkiego rodzaju układanki, puzzle, klocki i gry magnetyczne to zajmująca rozrywka dla dziecka podczas podróży samochodem. Doskonale sprawdzają się w trakcie jazdy — nie rozsypują się i „trzymają się” ze sobą, a  dzieci mogą swobodnie układać obrazki lub tworzyć konstrukcje bez obaw o ich rozpadnięcie się lub zgubienie. 

Wyklejanki 

 

Wyklejanki to kolejny angażujący i praktyczny gadżet dla dzieci podczas podróży samochodem. Podobnie jak układanki magnetyczne, nie rozsypują się i umożliwiają zabawę w warunkach jazdy. Co ważne zajmują mało miejsca i bez problemu zmieszczą się w schowku za przednim siedzeniem. Wyklejanki mogą mieć formę książeczki lub tablicy do wyklejania, ale możesz również zakupić zestawy naklejek i kolorowy blok techniczny lub kilka kartonowych arkuszy, na których dziecko stworzy własną kompozycję. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że w mniejszym lub większym stopniu oklejone może zostać także wnętrze samochodu. 

Kredki lub flamastry (zmywalne!)

 

Kredki i flamastry to rozwiązanie, które zawsze sprawdza się w podróży, zwłaszcza gdy dziecko posiada stolik przy foteliku. Maluch może wykorzystać je do rysowania i malowania, ale także do rozwiązywania rebusów lub zagadek oraz wspólnych gier z rodzeństwem, lub jednym z rodziców  (statki, państwa – miasta itp.). Na wszelki wypadek, lepiej wybrać kredki i flamastry zmywalne, zwłaszcza gdy nasza pociecha jest na etapie “malowania wszystkiego”.  Warto także wybrać kredki i flamastry o grubych i zaokrąglonych rysikach, gdyż będą one bezpieczniejsze w użyciu, zwłaszcza podczas jazdy samochodem. 

Książki

 

Książka to gadżet, który sprawdzi się u dzieci w różnym wieku. W drogę najlepiej zabrać ulubioną książkę, ale warto także wybrać kilka nowych pozycji specjalnie na tę okazję. Nowość na pewno wzbudzi zainteresowanie pociechy i zajmie na dłuższą chwilę. Dobrym wyborem są książeczki interaktywne, z ruchomymi elementami i okienkami do otwierania. Dla starszych dzieci wybierz książki związane z ich zainteresowaniami lub z ulubionymi bohaterami.    

 

Tablet, telefon, przenośna konsola. 

 

Mało pedagogiczna, ale skuteczna deska ostatniego ratunku, czyli telefon, tablet lub konsola. Elektroniczne gadżety potrafią zająć dziecko na wiele godzin. Zanim jednak dasz dziecku tablet lub konsole w rękę, musisz pamiętać o jednej ważnej zasadzie — nigdy nie rób tego na początku podróży. Jak już wcześniej pisaliśmy — powinna być to deska ostatniego ratunku, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci wieku 2 – 5 lat. Bajka, czy też gra na telefonie dostarcza dzieciom ogromnej ilości bodźców. W efekcie po około godzinie maluch jest przemęczony i przebodźcowany, ale niekoniecznie ma ochotę spać — wręcz przeciwnie, jest jeszcze bardziej marudny i płaczliwy. Stąd też elektronika to dobre rozwiązanie, gdy wyczerpaliśmy już cały arsenał rozrywek. 

 

W przypadku tabletów i telefonów warto także pamiętać o ich wcześniejszym naładowaniu, a także zabraniu ze sobą ładowarki i power banku. Jeżeli chcemy wykorzystać je do oglądania bajek, koniecznie wcześniej pobierzmy kilka z nich, ponieważ w niektórych miejscach możemy nie posiadać dostępu do internetu, a w przypadku zmęczonego kilkulatka, zacinająca się bajka może skończyć się płaczem lub awanturą. Z kolei w przypadku starszych dzieci, niekończącym się marudzeniem.