Wyjeżdżasz na narty? Sprawdź, w których krajach obowiązkowe są opony zimowe.

Planujesz zimowy wyjazd na narty? A może po prostu wyruszasz w Alpy lub Pireneje? Super! Zanim jednak oddasz się białemu szaleństwu, upewnij się, że Twój samochód również jest przygotowany na zimowe wyzwania. Podstawa to oczywiście opony zimowe, które są obowiązkowe w wielu europejskich krajach. Sprawdź, w których z nich musisz mieć założone opony zimowe, tak aby nie zacząć urlopu od mandatu. Zapraszamy do wpisu! 

 

Kraje z obowiązkiem posiadania opon zimowych

 

Opony zimowe posiadają  symbol „śnieżynki na tle góry” (3PMSF – Three Peak Mountain Snow Flake): Jest to międzynarodowe oznaczenie potwierdzające, że opona spełnia minimalne wymagania dotyczące przyczepności na śniegu. Symbol ten przedstawia trzy szczyty górskie ze śnieżynką pośrodku. Opony z tym oznaczeniem są testowane i certyfikowane do użytku w trudnych warunkach zimowych. Pamiętajcie, że w poniższych krajach, wymagane są opony z oznaczeniem 3PMSF – nie M+S.  

 

Austria. W Austrii opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia. Kierowcy muszą używać opon zimowych, gdy warunki drogowe tego wymagają (śnieg, lód, gołoledź). W podróż warto także zabrać łańcuchy.

Niemcy. W Niemczech nie ma narzuconego konkretnego przedziału czasowego, obowiązek stosowania opon zimowych dotyczy okresów zimowych, czyli gdy na drogach panują trudne warunki, takie jak śnieg, lód, czy śliska nawierzchnia. Warto jednak dodać, że przyjęło się, że na oponach zimowych jeździmy w tzw. okresie „O – O (Oktober bis Ostern)” – czyli od października do Wielkanocy.

Francja. We Francji od 2021 roku w niektórych regionach górskich obowiązkowe jest używanie opon zimowych od listopada do marca. Dotyczy to obszarów Alp, Jurii, Pirenejów, Masywu Centralnego i Vosges.

Włochy. We Włoszech obowiązek używania opon zimowych różni się w zależności od regionu i jest zazwyczaj ustalany na okres od listopada do kwietnia. Warto sprawdzić lokalne przepisy przed wyjazdem.

Czechy. W Czechach opony zimowe są wymagane od 1 listopada do 31 marca na śniegu, lodzie lub gołoledzi.

Słowacja. Podobnie jak w Czechach, w Słowacji obowiązują opony zimowe od 1 listopada do 31 marca przy złych warunkach drogowych.

Uwaga na mandaty!

 

Kraje europejskie bardzo poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza w trudnych warunkach zimowych. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących opon zimowych może skutkować nie tylko niebezpiecznymi sytuacjami na drodze, ale również bardzo wysokimi mandatami.  

 

W Austrii, na przykład, mandat za brak opon zimowych może osiągnąć kwotę do 5000 euro. W Niemczech, kierowcy muszą być przygotowani na mandat do 80 euro i punkty karne, jeśli nie mają złożonych opon zimowych w trudnych warunkach pogodowych, takich jak śnieg, lód czy śliska nawierzchnia. W Czechach, gdzie opony zimowe są wymagane od listopada do marca, brak odpowiedniego wyposażenia może skutkować mandatem do 100 euro, a w Słowacji mandat może wynieść nawet do 160 euro. Włochy mają bardziej zróżnicowane przepisy, w zależności od regionu, ale w górskich obszarach mandat za brak opon zimowych może sięgać 300 euro. Przepisy we Francji są mniej rygorystyczne, jednak w niektórych regionach górskich takich jak Alpy, kierowcy również mogą zostać ukarani mandatem za brak odpowiednich opon.

 

Nie zapomnij o ubezpieczeniu! 

 

Bezpieczeństwo i spokój ducha podczas podróży są bezcenne, dlatego warto zainwestować także w odpowiednie ubezpieczenie. PZMOT oferuje różne opcje ubezpieczeń. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na zimowe szaleństwo na nartach, czy planujesz spokojny urlop, w PZMOT znajdziesz odpowiednie ubezpieczenie dostosowane do Twojego stylu podróżowania. Ubezpieczenie Assistance, zapewni Ci pomoc na drodze w razie awarii czy wypadku, obejmuje także holowanie lub naprawę pojazdu na miejscu. Pakiety podróżne i zdrowotne — na wypadek problemów z bagażem, czy nieoczekiwanych wydatków medycznych. 

 

Co ważne, nie zapomnieliśmy o entuzjastach sportów zimowych! Większość naszych pakietów zdrowotnych i podróżnych pokrywa także szkody na mieniu lub osobie wyrządzone w związku w amatorskim uprawianiem narciarstwa, lub snowboardingu. Więcej szczegółów znajdziecie na https://pzmot.pl/site/offer