Podróżowanie samochodem w ciąży – co zrobić by było bezpieczne

Podróżowanie samochodem w ciąży

Pierwsza ciąża zawsze wiąże się z wieloma wątpliwościami i obawami. Kobieta zastanawia się, czy może uprawiać sport, jeździć na rowerze, co może jeść, a czego nie. A co w takim razie z podróżami samochodem w ciąży? Czy są one w pełni bezpieczne, a jeśli tak, to jakich zasad warto się trzymać, by zapewnić sobie największy komfort? Na samym początku warto zaznaczyć, że jeśli ciąża przebiega bez żadnych powikłań i problemów, to spokojnie możemy podróżować autem, nawet jeśli będą to dalsze, wakacyjne trasy. Jednakże jazda samochodem w ostatnim okresie ciąży, z uwagi na duży brzuch matki oraz zwiększoną aktywność dziecka może sprawiać pewne trudności. Dlatego też przyszłe mamy, szczególnie w przypadku długich tras, powinny robić sobie krótkie przerwy, co około dwie godziny. Należy także pamiętać o minimalizowaniu wpływu szkodliwych substancji ze spalin, poprzez nie uchylanie szyb.

Istotną kwestią jest również fakt, czy podróżująca kobieta zamierza zasiąść za kierownicą, czy też jako pasażer. W pierwszym przypadku, za kółkiem powinny siadać kobiety, które mają już spore doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Wynika to z faktu, że statystycznie początkujący kierowcy denerwują się zdecydowanie szybciej i bardziej prowadzeniem auta, a to z kolei bardzo negatywnie wpływa na dziecko. Dlatego też kobieta za kierownicą musi czuć się pewnie oraz musi wiedzieć, jak zachować się w danej sytuacji drogowej. Odradzamy również prowadzenie samochodu kobietom w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuch jest już bardzo duży. Po pierwsze, taka czynność jest niewygodna i ograniczająca, a po drugie mocne ruchy dziecka i silne uderzenia mogą dekoncentrować prowadzącą samochód kobietę.

Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?

Często spotykamy się z sytuacjami, gdzie kobieta w ciąży „dbając” o swój komfort, nie zapina pasów bezpieczeństwa. Jest to jednak bardzo złe i nieodpowiedzialne zachowanie, które może zakończyć się nie tylko mandatem, ale przede wszystkim tragedią. Praktycznie przy każdym zderzeniu z innym samochodem, brak zapiętych pasów może spowodować uszkodzenie macicy, przedwczesne odklejenie się łożyska, a w skrajnych przypadkach nawet bezpośrednie uszkodzenie płodu. Oczywiście, w ostatnim trymestrze ciąży pasy mogą uciskać brzuch kobiety, co także nie jest korzystne i wygodne, a sam ucisk pasa w czasie zderzenia, może okazać się niebezpieczny w skutkach. Dlatego też dla kobiet w ciąży produkowane są specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa, dzięki czemu pas układamy pod brzuchem, redukując dyskomfort i zapewniając zarówno kobiecie, jak i dziecku pełne bezpieczeństwo.

Podróż w ciąży – zadbaj o wygodę

W przypadku krótkich wyjazdów na zakupy nie jest to tak istotne, jednak jeśli decydujemy się a długie, wielogodzinne podróże, to bardzo istotnym aspektem jest wygoda i komfort. Zadbajmy więc o to, by mieć jak najwięcej miejsca z przodu na wyprostowanie nóg – jeśli wybrałyśmy jednak tylną kanapę, to poprośmy osobę z przodu, by wsunęła maksymalnie swój fotel. Istotne jest również oparcie fotela. Najlepiej ustawić jej w takiej pozycji, by zapewnić sobie jak najlepsze i stabilne oparcie pleców – w tym celu powinny one przylegać do fotela na całej długości, z kolei głowa powinna się opierać na zagłówku.

Dobrym rozwiązaniem może się okazać ponadto specjalna poduszka w kształcie tzw. rogala, którą zakładamy na szyję, dzięki czemu mamy zapewnione prawidłowe podparcie głowy i szyi w czasie podróży. Zapobiega to bólom głowy, ramion i kręgosłupa w odcinku szyjnym – taka poduszka sprzyja także krótkim drzemkom. Czego z kolei lepiej nie robić w czasie podróży, by czuć komfort? Przede wszystkim nie zakładajmy nogi na nogę, ponieważ jest to bardzo niekorzystna pozycja dla układu krążenia. Mogą pojawiać się przy niej obrzęki i drętwienie nóg. W trakcie podróży nie zakładajmy ciasnych i uciskających nas ubrań. Unikajmy wszelkiego rodzaju pasków, mankietów i gum.

A jak wygląda sytuacja z lotami samolotem?

Lot samolotem a ciąża – to bez dwóch zdań zagadnienie, które dzieli i spędza sen z powiek większości kobiet. Jak w końcu z tym lataniem jest? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych komplikacji, to nie ma również żadnych przeciwwskazań do lotu samolotem. Istnieje jednak kilka zasad, których kobieta w ciąży powinna przestrzegać, by w ogóle wpuszczono ją na pokład. Jedną z głównych jest zastrzeżenie, że pasażerka nie rozpoczęła już 36. tygodnia ciąży. Inne problemy, które nie pozwalają lecieć samolotem ciężarnej, to zdiagnozowane problemy z łożyskiem lub innymi czynnikami, które mogą wywołać przedwczesny poród oraz instrukcje od lekarza prowadzącego, który odradził tego typu podróż.

Co ciekawe, wielu lekarzy podkreśla, że najlepszym czasem na latanie w ciąży nie jest wcale jej początek, a drugi trymestr. Jest to bowiem okres, kiedy kobieta ma najczęściej dobre samopoczucie, jak również występuje wówczas bardzo niewielkie ryzyko zdrowotne dla ciąży. Niemniej jednak i tak przed sama podróżą należy udać się do lekarza prowadzącego, który zapewni nas o braku przeciwwskazań.