Mieszkanie w samochodzie kempingowym

Mieszkanie w samochodzie kempingowym

Czy wypoczynek w kamperze lub przyczepie kempingowej to wymarzona forma relaksu dla każdego z nas? Z pewnością nie, ale coraz więcej osób decyduje się właśnie na taką formę urlopu. Ba – coraz więcej osób myśli o mieszkaniu w samochodzie kempingowym. Jest to nieco szalony pomysł, ale mający wiele plusów. O czym jednak należy pamiętać w sytuacji, gdy chcemy spędzić przynajmniej kilka nocy w takich warunkach? Przede wszystkim o tym, że nocowanie na „dziko” nie jest dozwolone w każdym miejscu. Nie jest to także równoznaczne z tym, że zawsze musimy wynajmować miejsce na polu kempingowym. Jeśli decydujemy się na postój z dala od infrastruktury, to powinniśmy przestrzegać kilku rzeczy, o których wspomnimy poniżej.

Większości z nas urlop kojarzy się z hotelowym pokojem lub domkiem nad jeziorem. Na tym jednak nie kończą się nasze opcje. Mamy w końcu jeszcze coraz bardziej popularny w naszym kraju caravaning. To właśnie na taką formę wolnego spędzania czasu decyduje się coraz więcej osób. Powodów takiego postępowania jest wiele. Niewątpliwą zaletą kampera czy przyczepy kempingowej jest przede wszystkim niezależność. Możemy bowiem każdego dnia być w zupełnie innym miejscu i to w całej Europie. Caravaning to również spore oszczędności bowiem niejednokrotnie możemy spać na dziko, nie wynajmując bazy kempingowej. Oczywiście jest to forma nieco bardziej niebezpieczna, ale jeśli jesteśmy większą grupą, to takie nocowanie bez dwóch zdań pozwoli nam lepiej poznać naturę zwiedzanego regionu, a i wpłynie korzystnie na nasze portfele.

Kupno kampera – kiedy ma to sens?

Zanim zdecydujemy się na zakup i długie podróże samochodem kempingowym, warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – czy na pewno będzie nam to sprawiało frajdę. Przed podjęciem tej jakby nie patrzeć kosztowną decyzję, warto na pierwszy wyjazd wynająć kampera. Na dłuższą metę nie jest to ekonomiczne rozwiązanie, ale jeśli zrobimy to tylko przy okazji pierwszego wyjazdu, to na pewno dużo nie stracimy, a przynajmniej będziemy pewni, czy jest to sposób podróżowania, który nam odpowiada.

Kiedy zatem kupno kampera jest bardziej opłacalne aniżeli wynajem? Na pewno w sytuacji, gdy spędzimy w nim minimum trzy miesiące w roku. Oczywiście zawsze możemy sami zając się wynajmowaniem takiego samochodu w miesiącach, kiedy nie podróżujemy, co znacznie podniesie rentowność inwestycji.

Jakie są kwestie prawne nocowania w kamperze?

Jeśli już zdecydujemy się na nocleg w bazie kempingowej, to praktycznie żadne regulacje prawne nas nie dotyczą. Zmienia się to w sytuacji, gdy szukamy postoju na własną rękę i nie chcemy płacić za wynajęcie kilku metrów kwadratowych terenu. Polska, jako jeden z nielicznych krajów w Europie pozwala na spanie „na dziko” w kamperze. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach, do których koniecznie musimy się stosować.

Pierwszym z nich jest zakaz wjazdu do lasów, chyba że są oznakowania dopuszczające taki ruch silnikowy. Druga kwestia, to znalezienie informacji do kogo dany teren należy – jeśli jest on prywatny, to podobnie jak w przypadku większości lasów, nie mamy prawa na nim przebywać kamperem, chyba że uzyskamy odpowiednią zgodę od właściciela. Trzecia kwestia, to korzystanie z pomocy aplikacji na telefon, które pomogą nam znaleźć najlepsze, darmowe miejsce na dłuższy postój. Ponadto istnieje wiele grup czy for, gdzie doświadczeni podróżnicy dzielą się swoimi doświadczeniami i często pomagają w wyborze najlepszej destynacji.

Jeśli chodzi o inne kraje w Europie, to tu temat jest bardziej złożony, a prawo dotyczące nocowania „na dziko” jest bardziej restrykcyjne. Co prawda bez obaw w taką podróż możemy się udać do państw skandynawskich, Rumunii czy Albanii, ale w innych przypadkach koniecznie trzymajmy się wytycznych, ponieważ możemy wrócić do kraju ze słonym mandatem! Na koniec musimy Wam „sprzedać” pewien kruczek prawny – dopóki nie rozbijemy swojego obozu wokół kampera lub nie zaczniemy gotować w nim posiłku, to prawnie jest on zwykłym samochodem osobowym. Czasami taka wiedza może pozwolić nam zaoszczędzić sporo pieniędzy!

Jak odpowiednio się przygotować do wyprawy?

Jeśli planujemy wyjechać samochodem kempingowym i w nim nocować, to niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do tego. W przypadku, gdy zatrzymujemy się na polu kempingowym – sprawa będzie znacznie prostsza, ponieważ mamy tam najczęściej dostęp do niezbędnej infrastruktury, gdzie mamy możliwość, chociażby wzięcia prysznicu. Możemy również uzupełnić wodę, wyrzucić śmieci, wyczyścić toaletę chemiczną, pozbyć się szarej wody czy podłączyć się do źródła prądu. Jeśli z kolei zamierzamy nocować w ustronnym miejscu bez infrastruktury, to w zależności od długości takiego wyjazdu, powinniśmy zaopatrzyć się w duży lub dwa mniejsze akumulatory, agregat prądotwórczy, a także zrobić odpowiedni zapas gazu i wody.

Istotną kwestią jest również opróżnianie toalety – w końcu, jeśli chcemy żyć w naturze, to należy o nią należycie dbać. Dlatego też wylewanie zawartości kamperowej toalety na trawę lub do jeziora nie wchodzi w grę. Co wówczas zrobić? W Polsce jest coraz więcej (choć cały czas mało) dedykowanych w tym celu punktów. Jeśli do takiego mamy jednak bardzo daleko, to dobrym rozwiązaniem może być podjechanie na stację benzynową z prośbą o wylanie zawartości do ubikacji. Nieco łatwiej jest z szarą wodą po naczyniach i prysznicu. Oczywiście jej także nie powinniśmy wylewać na trawę lub do jeziora, ale jeśli nie znajdziemy dedykowanego punktu czy stacji benzynowej, to za zgodą właściciela możemy to zrobić, chociażby na myjni bezdotykowej lub wylać wodę do studzienki.

Zadbajmy o bezpieczeństwo, nie tylko własne

Nocując przede wszystkim na dziko, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią nie tylko nam, ale również zwierzętom bezpieczeństwo. Przede wszystkim, jeśli nocujemy na łonie natury, to pamiętajmy o sprzątaniu przed snem. Rozumiemy przez to składanie rozstawionego w ciągu dnia przedsionka oraz zabranie stamtąd wszelkiego sprzętu. W nocy pod nasze „okno” może trafić bowiem wiele ciekawskich zwierząt, które po pierwsze mogą nam zniszczyć często cenne akcesoria, a po drugie same mogą się o nie zranić. To samo tyczy się pożywienia i śmieci – wszelkie resztki mogą zaszkodzić zwierzętom, a ponadto rano będziemy musieli w pierwszej kolejności posprzątać.