dluga trasa samochodem porady

Długa trasa samochodem – porady

Sprawdzone porady dotyczące podróży i trasy zawsze są w cenie. Wielu kierowców przed wyruszeniem w drogę, zwłaszcza w tę długą, szuka informacji, w jaki sposób dobrze przygotować się do jazdy, o czym należy pamiętać, a w reszcie, jak szczęśliwie dotrzeć do celu. Uznaliśmy, że długa trasa samochodem wymaga przygotowania szczególnych rad. Przedstawiamy więc nasz poradnik, który pomoże jeszcze lepiej przygotować się do trasy!

Przygotowanie pojazdu

Na kilka dni przed planowanym wyruszeniem w trasę, warto sprawdzić samochód, czy na pewno jest na tyle sprawny, by poradzić sobie z ilością kilometrów. Może się okazać, że pojazd bardzo dobrze sprawdza się na krótkich odcinkach pokonywanych codziennie. Jednak długa trasa samochodowa może sprawić mu problem… Przed wyruszeniem w nią należy sprawdzić nie tylko poziom olejów czy płynów w samochodzie, ale również opony, hamulce, amortyzator.

Warto udać się do warsztatu samochodowego, gdzie mechanik oceni, czy samochód poradzi sobie z przejechaniem zaplanowanej trasy. Być może jego porady okażą się cenne i pozwolą uniknąć niespodziewanych awarii podczas jazdy.

Wybór i zakup ubezpieczenia typu assistance

Mało który poradnik dostępny w internecie pamięta o tej radzie. Sprawdzenie samochodu przed doświadczonego mechanika nie gwarantuje niespodziewanych awarii. Nawet jeśli pojazd ma jeszcze ważny przegląd, został dokładnie obejrzany i skontrolowany przed wyjazdem, warto zatroszczyć się o dodatkowe wsparcie. Długa trasa samochodem, wymaga szczególnych środków, dlatego warto wykupić wcześniej ubezpieczenie typu assistance.

Ubezpieczenie typu assistance zadziała na przykład w sytuacji nagłej awarii samochodu, stłuczki, a nawet braku paliwa w baku. Po wykonaniu telefonu do ubezpieczyciela i zgłoszeniu konieczności udzielenia pomocy, można być pewnym, że odpowiednie wsparcie zostanie udzielone. W zależności od wybranego pakietu można otrzymać samochód zastępczy, pomoc mechanika, a nawet w razie konieczności, zakwaterowanie w hotelu.

W ramach porady polecamy przed podpisaniem umowy dobrze ją przeczytać. Należy zwrócić uwagę na zakres pomocy, a także czas trwania ubezpieczenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele firm, które oferują ubezpieczenie typu assistance. Aby wybrać to najbardziej dopasowana do potrzeb, trzeba poświęcić trochę czasu, ale bezpieczeństwo i pewność otrzymania pomocy są tego warte.

Zaplanowanie i poznanie trasy

Ten element to podstawa do bezpiecznego i szybkiego pokonania drogi. Aby długa trasa samochodem przebiegła bez większych komplikacji, warto przed wyruszeniem dokładnie sprawdzić drogę. Najlepszym sposobem jest włączenie nawigacji. Zobaczyć można tam rodzaj dróg, przez które w większości przebiegać będzie trasa, ewentualne roboty drogowe, objazdy. Warto też zastanowić się, czy konieczne jest wjeżdżanie do centrów miast, które często są zakorkowane. Może się też okazać, że GPS pokazuje drogę przez góry, w których nie każdy kierowca będzie umiał sobie poradzić, chociażby z ostrymi zakrętami. Poznanie trasy pozwoli na wcześniejsze przygotowanie się do drogi. Kierowca musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno jego umiejętności są wystarczające, żeby podejmować się tak dalekiej trasy.

Poradnik powinien zwracać też uwagę na bezpieczeństwo, które na drodze jest niezwykle istotne. Jeśli więc po zapoznaniu się z trasą, kierowca nie czuje się na siłach, by samodzielnie przejechać tyle kilometrów, warto albo zaplanować nocleg na przykład w połowie trasy, albo zaproponować wspólny wyjazd innej osobie, która posiada prawo jazdy. Szczególnie warto zastosować te porady w przypadku osób starszych, które szybciej męczą się drogą i potrzebują odpoczynku, a także niedoświadczonych kierowców. W obu tych przypadkach reakcje na sytuacje występujące na jezdni mogą być opóźnione.

Spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy

Podczas przygotowań do drogi nie można zapomnieć o spakowaniu przedmiotów, które mogą przydać się podczas podróży. Nasz poradnik wskaże te, które mogą okazać się szczególnie przydatne.

Dokumenty

Aby długa trasa samochodem odbyła się bez nerwów i strachu przed kontrolą drogową, nie można zapomnieć o dokumentach. Choć obecnie w Polsce nie ma już obowiązku posiadania ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC, warto mieć to wszystko ze sobą. Jeśli dojdzie do kontroli drogowej, może paść pytanie o to, gdzie te dokumenty się obecnie znajdują. Warto też pamiętać, że okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość jest nadal wymagane.

Prowiant

Obecnie nie ma problemu z dostępnością sklepów i stacji benzynowych na trasach. Jednak doświadczenie i rzetelne porady, które chcemy przekazać, nie pozwalają nam pominąć tego punktu. Na drogę warto zapakować wodę lub inny napój i jedzenie, najlepiej batoniki energetyczne. Dlaczego? Często na drogach, zwłaszcza autostradach, kiedy wydarzy się wypadek, nie ma możliwości stworzenia objazdu ani zjechania na stację benzynową, a kierowcy, na czas działania służb, muszą przygotować się na stanie w miejscu. Długa trasa samochodem wymaga przygotowania się także na to. Woda i batoniki pozwolą zaspokoić na chwilę głód, który może pojawić się podczas korku lub nieprzewidzianego postoju.

Poza tym warto pamiętać również o:

  • apteczce,
  • lekach przeciwbólowych,
  • żelu antybakteryjnym lub chusteczkach nawilżanych,
  • ładowarce do telefonu,
  • kamizelce odblaskowej.

Nasze porady nie ograniczą się tylko do tego. Każdy kierowca doceni dobrą muzykę podczas jazdy. Może to być płyta (a najlepiej kilka) ulubionego zespołu lub playlista z energetycznymi hitami. W tym przypadku jednak trzeba zdecydować samodzielnie, jaki rodzaj muzyki ma to być… Warto jednak stawiać na energiczne kawałki, by kierowca nie czuł się senny ani znudzony.

Odpoczynek kierowcy przed i w trakcie jazdy

Długa trasa samochodem to wysiłek dla organizmu. Warto dobrze wypocząć przed ruszeniem w trasę. Pozwoli to na lepsze skupienie i szybsze reakcje podczas jazdy.

Również po wyruszeniu w drogę trzeba dbać o przerwy i postoje. To nie tylko czas na toaletę czy kawę, ale również możliwość, choć chwilowego odpoczynku dla kierowcy.

Być może żaden poradnik nie zwrócił na to wcześniej uwagi, ale postoje nie powinny być też zbyt częste. Wybijają one z rytmu jazdy, zabierają czas, a co za tym idzie, kierowca może pod koniec jazdy próbować nadrobić kilometry. Trzeba starać się wypośrodkować postoje.

Warto pamiętać, że ten poradnik został stworzony przez kierowców. Są to sprawdzone porady, które nie raz zostały wykorzystane w praktyce. Jednak każdy organizm jest inny, sytuacja na drodze może być różna, mogą wystąpić nagłe zdarzenia, które rozproszą nawet doświadczonego kierowcę. Długa trasa samochodem może być wymagająca, dlatego warto być wyrozumiałym dla siebie i w razie potrzeby zrobić dłuższą przerwę lub postój. Nie ma w tym nic złego. Chodzi przecież o bezpieczeństwo. Nie tylko kierowcy i pasażerów, ale i innych uczestników ruchu.

Długa trasa samochodem nie jest wcale straszna, jeśli tylko odpowiednio się do niej przygotujemy. Mamy nadzieję, że porady, którymi postanowiliśmy się podzielić, sprawdzą się podczas podróży, oszczędzą stresu i nerwów i pozwolą szczęśliwie dotrzeć do celu!