Podróż samochodem po Europie

Podróż samochodem po Europie

Wybierając się w podróż za granicę, jedną z pierwszych decyzji jest określenie środka transportu. W zależności od wybranego kraju i stopnia jego rozwoju przemieszczać można się autobusem, koleją, autostopem. Jednak najczęściej i najchętniej decydujemy się na podróż samochodem po Europie. Jeśli szukasz informacji na ten temat, trafiłeś w bardzo dobre miejsce…

Jak przygotować się do podróży samochodem po Europie?

Aby podróż samochodem po Europie przebiegała bezproblemowo, warto odpowiednio się do niej przygotować. Wykonanie kilku czynności, pozwoli w pełni cieszyć się czasem w podróży, ograniczając problemowe i niespodziewane przygody.

Sprawdzenie pojazdu

Jeśli już wybór padł na podróż samochodem po Europie, przygotowania należy rozpocząć od sprawdzenia samego pojazdu. W zależności od wybranego miejsca docelowego, do pokonania mogą być nawet tysiące kilometrów. Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy samochód na pewno podoła takiej podróży. Warto zaufać specjalistom i bezpośrednio kilka dni przed wyjazdem odwiedzić mechanika. Dokładnie sprawdzi on stan pojazdu, wskaże ewentualne usterki, oceni, czy na pewno samochód nadaje się do przejechania trasy. Warto też poprosić go, o uzupełnienie płynów, olei. Pojazd powinien być przygotowany najlepiej, jak tylko się da. 

Wykupienie ubezpieczenia typu assistance 

Podróżując za granicę, warto zakupić ubezpieczenie typu assistance. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, na wypadek niespodziewanych sytuacji. Podróż samochodem po Europie może być piękna i przyjemna. Dobrze jednak mieć dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie, które zadziała w sytuacjach awaryjnych. Nie ważne, co się zdarzy, po wykonaniu telefonu do ubezpieczyciela, otrzyma się pomoc. Jest to szczególnie ważne za granicą, gdzie ceny napraw mogą być znaczenie wyższe, a problemem często jest też język. 

Podpisując umowę ubezpieczenia typu assistance, zwłaszcza planując podróż samochodem po Europie, należy zwrócić uwagę na jej zakres. W zależności od wybranego pakietu można otrzymać samochód zastępczy, pomoc mechanika, lawetę, a nawet hotel. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zapewniają również ewentualną pomoc prawną, a nawet tłumaczeniową. W umowie zawsze musi być zawarty jej zakres. Nie warto oszczędzać na pakiecie. Im więcej opcji w nim się znajduje, tym pewniej i bezpieczniej można czuć się podczas podróży po Europie. 

Ubezpieczenie typu assistance można wykupić na różny czas. Podróż samochodem po Europie może trwać tylko kilka lub kilkanaście dni. Na takie wypady ubezpieczyciele proponują krótszy czas trwania ubezpieczenia. Można jednak wykupić go także na dłuższe wakacje. Dostępne są różne pakiety, z różnym czasem obowiązywania. 

Zaplanowanie trasy przejazdu 

Przed wyjazdem koniecznie trzeba zaznajomić się z trasą przejazdu. Nie chodzi tutaj o fizyczne jej przejechanie, ale o spojrzenie na GPS lub mniej już dziś popularną mapę. Warto sprawdzić, przez jakie kraje przebiega trasa. Podróż samochodem po Europie może być krótka, na przykład prowadzić do sąsiadów Polski – Czech, Słowacji czy Niemiec, a może krajem docelowym być Hiszpania lub Portugalia. Jest to ważne ze względu na prawo drogowe, które może być różne w poszczególnych krajach, ale o tym więcej w kolejnym punkcie. 

Dlaczego jeszcze należy zaplanować trasę? Chodzi o komfort kierowcy. Jeżeli podróż samochodem po Europie ma trwać dłużej, trzeba zapewnić mu czas na odpoczynek i regenerację. Można albo po drodze zatrzymać się w jakimś hotelu i przespać noc, albo wybrać się z kimś, kto również ma prawo jazdy i co ważne, pewnie czuje się za kierownicą. Wtedy kierowcy mają możliwość zamiany, kiedy jeden poczuje się zmęczony. 

Należy również przemyśleć miejsca nie tyle postojów, ile zatankowania samochodu. W przypadku większości krajów nie ma problemu z dostępnością paliwa i stacji benzynowych. Problem może pojawić się, kiedy samochód zasilany jest gazem LPG. Jest to popularne w Polsce, ale niekoniecznie w innych krajach. Warto więc sprawdzić, które stacje mają w ofercie dostępne LPG. 

Coraz większą popularnością cieszą się samochody elektryczne. W ich przypadku również trzeba mieć na uwadze konieczność naładowania. Raczej podróż samochodem po Europie nie powinna sprawiać problemu elektrykom, bo powstaje coraz więcej miejsc, gdzie możliwe jest ich ładowanie. Warto jednak upewnić się, że zostało ono stworzone także na trasie naszego przejazdu, aby uniknąć przykrych niespodzianek. 

Sprawdzenie przepisów drogowych obowiązujących w innych państwach 

Każdy, kto chociaż raz przebywał za granicą, wie, jak bardzo prawo potrafi różnić się od siebie w różnych krajach. Nie inaczej jest w przypadku przepisów drogowych. Podróż samochodem po Europie może prowadzić przez różnorodne państwa. Przed przejazdem przez granicę warto sprawdzić kilka istotnych kwestii, by uniknąć kontaktu ze stróżami prawa, a być może nawet ukarania mandatem. Dobrze jest zapoznać się nie tylko z przepisami kraju docelowego, ale i wszystkich państw, przez które mamy zamiar przejeżdżać. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dozwolona prędkość 

Każdy kierowca wie, jak ważne jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na jezdni. Do tego trzeba też przestrzegać ograniczeń i stosować się do znaków drogowych. Co, jednak jeśli tak jak w przypadku polskiego znaku terenu zabudowanego, nie można wprost odczytać prędkości z tablicy? Wtedy właśnie należy wiedzieć, z jaką maksymalną prędkością można się poruszać. Podobnie jest z autostradami, drogami ekspresowymi. Czasami zdarza się nawet, że to pogoda warunkuje, jaka może być maksymalna prędkość. Tak jest na przykład w bardzo popularnym, turystycznym kraju, jakim są Włochy. Podróż samochodem po Europie wymaga dostosowania się do przepisów panujących w danym państwie. Również tych drogowych… 

Wyposażenie samochodu 

Jest to kwestia dość kontrowersyjna. Przepisy Unii Europejskiej stanowią jasno, że podczas wyjazdu za granicę, wyposażenie samochodu musi być zgodne z przepisami prawa krajowego. Zostało to zapisane w Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym w 1968 r. Wciąż jednak panuje przekonanie, że podczas wjazdu do danego kraju, wymagane jest posiadanie wyposażenia zgodnego z tamtejszymi przepisami. Nie jest to prawdą. 

Co więc zrobić, jeśli lokalna policja lub inne służby wymagać będą wyposażenia zgodnego z lokalnymi przepisami? Nadal zdarzają się sytuacje, że pomimo obowiązującej wspominanej Konwencji Wiedeńskiej, stróże prawa wymagają posiadania wyposażenia z danego kraju.  Jeśli spotka nas taka przygoda, mamy dwie opcje. 

Pierwsza to wcześniejsze zapoznanie się z przepisami kraju, do którego prowadzi nasza podróż samochodem po Europie i zakup wymaganego wyposażenia. Mogą to być zapasowe żarówki, kamizelka odblaskowa itd. Wtedy podczas kontroli drogowej pokazujemy stróżom prawa wymagane przedmioty i ruszamy w dalszą drogę. 

Opcja numer dwa to przestawienie służbom przepisu Konwencji Wiedeńskiej i przekonanie do swojej racji. Nie zawsze to pomoże, a w skrajnych przypadkach może być konieczna nawet interwencja konsula… Warto jednak znać swoje prawa, nawet za granicą.

Światła, które trzeba mieć włączone

Naprawdę warto doczytać, jakie światła należy mieć włączone podczas jazdy po danym kraju. Wydaje się to nieistotne. Jednak tak z pozoru nieważna kwestia może doprowadzić do kontroli drogowej, a to często w takich przypadkach skutkuje nałożeniem mandatu. Znacznie lepiej zorientować się wcześniej, jakie światła mieć włączone, niż wydawać pieniądze na grzywnę. Podróż samochodem po Europie będzie znacznie przyjemniejsza, jeśli kierowca unikać będzie okazji do zatrzymania przez służby. Są znacznie lepsze sposoby wydawania pieniędzy podczas wyjazdu, niż płacenie mandatów…

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zapoznawania się z przepisami drogowymi?

Istotne może okazać się również:

  • dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy (kwestia kontrowersyjna, ale w różnych krajach są to różne wartości. Dla pewności najlepiej zastosować zasadę, że kierowca nie sięga po alkohol),
  • pierwszeństwo na drodze (warto sprawdzić, czy należy obligatoryjnie przepuszczać pieszych chcących przejść przez jezdnię, rowerzystów itd.),
  • opłaty za autostrady i inne drogi (warto zapoznać się wcześniej z cennikiem i sposobem zapłaty za przejazd)

Zasadniczo im więcej kierowca dowie się o przepisach drogowych w państwie docelowym lub krajach, przez które będzie przejeżdżał, tym pewniej poczuje się na drodze. Podróż samochodem po Europie wymaga odpowiedniego zaznajomienia się z prawem drogowym, by uniknąć nieprzyjemnych spotkań ze służbami. 

Przygotowanie do wyjazdu 

Kiedy wszystkie powyższe punkty zostały już spełnione, czas na końcowe przygotowania. Warto jeszcze raz sprawdzić stan olei i płynów w samochodzie, sprawdzić trasę, ewentualne potwierdzenia rezerwacji noclegu w ramach przerwy i uiścić opłaty za przejazd autostradami. W ferworze przygotowań należy pamiętać jeszcze o kilku kwestiach… 

O czym jeszcze nie można zapomnieć?

Oczywiście o uzupełnieniu paliwa lub naładowaniu samochodu. Warto zrobić to przed wyjazdem, by nie martwić się na trasie i nie szukać stacji benzynowej. Nie można ukrywać, że za granicą paliwo często jest droższe niż w Polsce. Tak sytuacja występuje już w Niemczech, Czechach i Słowacji, a więc tuż po przejechaniu granicy. Również w dalszych państwach więcej płaci się za paliwo. Chociażby w Portugalii czy we Włoszech. Warto mieć to na uwadze przed wyjazdem. Podróż samochodem po Europie nie musi być kosztowna, wystarczy tylko odpowiednio wszystko zaplanować, nawet miejsce tankowania. 

Nie można zapominać o dokumentach. Kierowca powinien mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także ubezpieczenie OC. Jeśli przed wyjazdem zostało zakupione ubezpieczenie typu assistance warto zabrać również kopię umowy. Znajdą się tam wszystkie dane kontaktowe, w tym numery telefonów, na które można dzwonić w razie potrzeby skorzystania z assistance. 

Do samochodu warto włożyć też apteczkę i kamizelkę odblaskową. W razie niespodziewanej sytuacji jesteśmy w stanie udzielić, chociaż podstawowej pomocy. Warto też zaopatrzyć się w prowiant i wodę. Oczywiście można kupić wszystko na stacjach benzynowych, czy sklepach. Jednak w razie wypadku lub stania w ogromnym korku, mamy możliwość choć trochę zaspokoić pragnienie lub głód, zanim uda się zjechać na postój. To rada nie tylko na podróż samochodem po Europie, ale na wszystkie dalekie wycieczki. 

Odpoczynek i regeneracja kierowcy 

To chyba ostatni, jeden z najważniejszych elementów. Osoba, która ma prowadzić pojazd, powinna być wypoczęta, regenerowana i wyspana. Chodzi o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Niewypoczęty kierowca ma opóźniony refleks, nie jest w stanie odpowiednio szybko i poprawnie reagować na sytuacje na drodze. Może być też sprawcą kolizji i wypadków. Podróż samochodem po Europie jest naprawdę wymagająca dla kierowcy. Nie można bagatelizować jego odpowiedniego przygotowania do trasy.

Podróż samochodem po Europie – praktyczne porady 

Kiedy już nastąpi ten długo wyczekiwany moment i podróż samochodem po Europie wreszcie się rozpocznie, również warto mieć na uwadze kilka kwestii. 

Podróż samochodem po Europie może być naprawdę przyjemna, bezpieczna i bezproblemowa. W zdecydowanej większości krajów infrastruktura drogowa jest dobrze rozbudowana. Warto korzystać z punktów widokowych, które niejednokrotnie znajdują się na popularnych trasach przejazdowych. Jest to okazja dla kierowcy, aby odpocząć i rozprostować nogi. 

Należy też pamiętać, że kultura jazdy jest różna. Przejeżdżając przez poszczególne kraje, na pewno kierowca zauważy, jak różnie zachowują się inni kierujący. Przykładowo w Niemczech nie spotkamy wymachiwania rękami na innych uczestników ruchu, nerwowej jazdy, ale we Włoszech, zwłaszcza na lokalnych drogach, jest to raczej dość częsty widok… Warto takie zachowania traktować z dystansem. Najważniejsze, by jazda była bezpieczna.

Na koniec najważniejsze. Nie należy odkładać przygotowań na ostatnią chwilę. Jeśli podróż samochodem po Europie jest zaplanowana wcześniej, nie jest to spontaniczny wyjazd z dnia na dzień, to warto odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania. Przygotowanie pojazdu, wyznaczanie trasy, wykupienie ubezpieczenia typy assistance… To wszystko można wykonać wcześniej, dając sobie więcej czasu wolnego bezpośrednio przed podróżą. 

Podróż samochodem po Europie może być ekscytująca!

Warto zrobić wszystko, aby podróż samochodem po Europie była odpowiednio przygotowana i zaplanowana. Jednak warto również dać sobie przestrzeń na spontaniczność i luz. Do auta można zabrać ulubioną płytę z muzyką lub przygotować playlistę z energicznymi piosenkami albo hitami, które wszyscy znają. Może być to czas rozmów, żartów, zwłaszcza jeśli w pojeździe znajduje się paczka znajomych lub rodzinka. Podróż samochodem po Europie, czas spędzony razem w aucie, może być równie ciekawy, co dotarcie do miejsca docelowego. 

Odkrywanie nowych zakątków zawsze dla człowieka jest czymś wyjątkowym. Poznawanie nowych kultur, smakowanie potraw czy przysmaków, odkrywanie pięknych miejsc… Podróż samochodem po Europie może być niezapomnianym przeżyciem. To szansa na zwiedzenie nowych miejsc, nie tylko tych znanych, chętnie odwiedzanych przez turystów. Daje to również możliwość poznania miejsc mniej popularnych, ale równie urokliwych i pięknych. 

Wybierz się w podróż samochodem po Europie, a na pewno nie pożałujesz…