Przewożenie zwierząt w samochodzie

Podróże ze zwierzętami stają się coraz popularniejsze – do tego stopnia, że specjalną opcję przejazdów ze zwierzętami wprowadzają już popularni przewoźnicy, a w sklepach rośnie ilość akcesoriów, mających na celu ułatwić drogę pupilowi i zapewnić mu bezpieczeństwo. Prawo polskie co prawda nie określa dokładnie zasad, na jakich mogą być przewożone pupile, jednak należy pamiętać, że nie mogą one zagrozić koncentracji i bezpieczeństwu uczestników ruchu. W co zaopatrzyć się i do jakich zasad stosować, udając się na wyjazd ze zwierzakiem?

Zasady prawne, które należy znać

Chociaż nie istnieje oddzielny zapis mówiący o tym, jak należy postępować podczas przewożenia zwierząt, to w ustawie o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 r znajdziemy następującą informację:

„W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.”

Oznacza to, że w przypadku przewozu zwierząt, należy stosować się do ustawy o ruchu drogowym, w myśl której przewożony przez nas ładunek nie powinien utrudniać kierowania pojazdem ani ograniczać widoczności. Powinien on być również zabezpieczony przed przemieszczaniem się. Nie oznacza to oczywiście, że psa musimy uwiązać w jednym miejscu – nie powinien on się jednak przemieszczać swobodnie po samochodzie, tym bardziej po przednim siedzeniu pasażera. Niezabezpieczone zwierzęta, nawet jeśli pilnowane przez inne osoby, mogą zachować się niespodziewanie, szczególnie jeśli jazda autem do dla nich coś nowego. Niestosowanie się do przepisów nie tylko grozi kolizją, ale również mandatem, nawet do 500 zł.

Akcesoria do przewozu zwierzaków

Wybierając akcesoria do przewożenia naszego pupila, należy wziąć pod uwagę jego komfort, rozmiary i bezpieczeństwo. Sprawa będzie dużo prostsza w przypadku przewozu kota. Tutaj wystarczy zaopatrzyć się w uniwersalny transporter, w którym zamkniemy zwierzaka. Niestety – w przypadku psów rozmiar gra już znaczącą rolę. Niektórzy decydują się na transport pupila w bagażniku. Ma to sens oczywiście tylko w przypadku SUV-ów czy aut kombi – takich, które mają połączoną przestrzeń kufra z wnętrzem auta. 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań ułatwiających bezpieczne przewożenie psa jest mata przypominająca hamak, instalowana na tylnej kanapie. Tworzy przestrzeń, w której pies będzie czuł się komfortowo, a jednocześnie zabezpiecza go przed wypadnięciem lub swobodnym przemieszczaniem się po samochodzie, zapobiegnie ona również uszkodzeniom lub zabrudzeniom tapicerki. Pomocna może też okazać się specjalna mata antypoślizgowa i ulubiony kocyk pupila, który na pewno zadziała uspokajająco. Właściciele wożący swoje duże psy w bagażniku mogą z kolei doposażyć się w specjalną kratkę zabezpieczającą nie tylko przed harcami zwierzaka w aucie, ale również przed ciężarem bagażu podczas wypadku.

Najważniejsze w przewozie zwierząt jest odpowiednie zachowanie pasażerów i kierowcy. Atmosfera w aucie nie może być napięta, ponieważ może się to udzielić zwierzakowi. Samochód należy prowadzić spokojnie, nie hamować gwałtownie i pamiętać o potrzebach fizjologicznych pupila.