Daleka podróż samochodem z niemowlakiem

Daleka podróż samochodem z niemowlakiem

Daleka podróż samochodem z niemowlakiem bywa dla rodziców niezwykle stresująca. Powodów takiego wyjazdu może być wiele. Odwiedziny u rodziny lub znajomych, wizyta u specjalisty, wakacje, to tylko niektóre z przykładów. Wielu rodziców nie decyduje się na wyjazdy z tak małym dzieckiem. Chodzi nie tylko o samego maluszka, ale także o komfort mamy. Po porodzie powinna mieć ona możliwość odzyskania sił i regeneracji.

Jeżeli jednak dziecko jest zdrowe i silne, a mama czuje się na siłach, by podróżować, to nie warto rezygnować z wyjazdu. Daleka podróż samochodem z niemowlakiem nie musi być niczym strasznym. Wystarczy odpowiednio się do niej przygotować…

Zanim wyruszysz w drogę – przygotowanie do wyjazdu

Przed wyjazdem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Warto wcześniej dobrze się przygotować, żeby oszczędzić sobie stresu bezpośrednio przed samym wyjazdem.

Fotelik dla niemowlaka

Podczas podróży dziecko musi być umieszczone w foteliku. Nie tylko daleka podróż samochodem z niemowlakiem wymaga fotelika. Dziecko zawsze, nawet na krótkich trasach, powinno się w nim znaleźć. Nie chodzi wyłącznie o przestrzeganie prawa, ale także o bezpieczeństwo maluszka. Fotelik powinien być odpowiednio dobrany do wagi dziecka. Aby zwiększyć komfort niemowlaka, można zaopatrzyć się w specjalną, miękką wkładkę do fotelika. Dodatkowo siedzisko można wyłożyć zwykłą, tetrową pieluszką. Dobrze zbiera ona wilgoć, pot i zapobiega zabrudzeniom. Należy również pamiętać, że fotelik nie może być umieszczony w pobliżu przednich poduszek powietrznych.

Konsultacja z lekarzem

Wizyta u pediatry przed daleką podróżą jest jak najbardziej wskazana. Lekarz oceni, czy dziecko jest wystarczająco zdrowe i silne, by podróżować. Jest to szczególnie ważne, jeżeli niemowlak ma wyjechać za granicę. Może okazać się, że są potrzebne dodatkowe szczepienia, by ochronić dziecko.

Sprawdzenie pojazdu

Daleka podróż samochodem z niemowlakiem wymaga wcześniejszego sprawdzenia samego pojazdu. Mając pewność, że auto jest sprawne i bezpieczne, można bezpiecznie wyruszyć w drogę. Najlepiej parę dni przed wyjazdem udać się do warsztatu samochodowego. Mechanik sprawdzi pojazd, uzupełni płyny, wyeliminuje ewentualne usterki. Sprawdzenie pojazdu przed daleką podróżą pozwoli uniknąć awarii podczas drogi. Jeżeli w pojeździe zostanie wykryta poważna usterka, warto zdecydować się na jej naprawę i przełożenie podróży. Bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów, a tym samym i dziecka, jest najważniejsze.

Wykupienie ubezpieczenia typu assistance

Wiele osób, które podróżuje z dzieckiem, decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia assistance. Daleka podróż samochodem z niemowlakiem jest wyzwaniem dla wielu rodziców. Drobny wypadek, rozładowanie akumulatora, pęknięta opona, a nawet poważniejsze zdarzenia mogą przydarzyć się każdemu kierowcy. Dorosły człowiek jest sobie w stanie poradzić, ale dziecko wymaga szczególnej troski.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie typu assistance, kiedy podróżuje się z niemowlakiem?

Zapewnia to dodatkową ochronę maluszkowi i osobom, z którymi jest w podróży. W razie jakiejkolwiek awarii, stłuczki, wystarczy jeden telefon do ubezpieczyciela, by ten pomógł rozwiązać problem.

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia można otrzymać wsparcie pomocy drogowej, samochód zastępczy lub nocleg w hotelu. Decydując się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia typu assistance, mamy pewność, że nic w trasie nas nie zaskoczy. Przed podpisaniem umowy, warto dobrze ją przeczytać. Opisane tam będą sytuacje, w których przysługuje pomoc ubezpieczyciela. Daleka podróż samochodem z niemowlakiem będzie mniej stresująca, jeśli zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie typu assistance. Dzięki temu otrzymasz pomoc na każdym etapie podróży.

Torba z najpotrzebniejszymi rzeczami

Przed podróżą z niemowlakiem należy przygotować podręczną torbę, w której znajdą się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Warto umieścić ją bezpośrednio w samochodzie, a nie, przykładowo, w bagażniku. Ważne, aby torba była łatwo dostępna.

Dokumenty

Do podręcznej torby należy zapakować dokumenty, które mogą się przydać podczas podróży i po dotarciu do celu. Jeżeli podróżujesz za granicę, nie zapomnij zabrać paszportu dziecka lub tymczasowego dowodu osobistego.

Do dokumentów warto też włożyć książeczkę zdrowia dziecka. Przyda się, jeżeli potrzebna będzie pomoc medyczna lub wizyta u lekarza. Warto również wpisać do niej numer telefonu do pediatry, który zajmuje się niemowlakiem. W nagłych sytuacjach można się z nim skonsultować.

Szczególna sytuacja występuje w momencie, kiedy nie jesteś rodzicem lub prawnym opiekunem niemowlaka, a chcesz wyjechać z nim za granicę. Potrzebujesz wtedy dodatkowego dokumentu. Niektóre kraje wymagają oficjalnego pisma, podpisanego przez rodziców, w którym wyrażają oni zgodę na podróż dziecka.

Pieluszki, chusteczki nawilżane i woreczki na śmieci

Jest to dość oczywiste, ale w trakcie przygotowań do wyjazdu łatwo o tym zapomnieć. Warto wiedzieć, że obecnie coraz więcej miejsc, nawet na stacjach benzynowych, przystosowanych jest do przewijania niemowląt. Jeżeli zajdzie taka konieczność, wystarczy zatrzymać się na postój, przewinąć malucha i ruszyć w dalszą drogę. Jeżeli jednak z jakiś powodów nie ma takiej możliwości, wystarczy wtedy na tylnym siedzeniu samochodu rozłożyć specjalny podkład lub zwykły koc, i tam zmienić pieluszkę.

Jedzenie dla maluszka

Daleka podróż samochodem z niemowlakiem może trwać nawet kilka godzin, podczas których dziecko zdąży zgłodnieć. Warto mieć w podręcznej torbie przygotowany posiłek dla dziecka. Spakuj to, co niemowlak je. Mogą to być biszkopciki, gotowe słoiczki. Warto też przygotować sobie mleko modyfikowane (jeżeli maluszek jest tym karmiony). Na stacjach benzynowych obsługa zawsze chętnie naleje ciepłej wody do butelki, a po dodaniu do niej mleka, możesz spokojnie nakarmić maluszka. Można również przygotować mleko wcześniej i umieścić je w samochodowym podgrzewaczu do butelek.

Do torby warto też spakować:

  • ubranko na przebranie (a najlepiej dwa komplety)
  • ręczniki papierowe lub chusteczki higieniczne,
  • pieluchy tetrowe,
  • zabawki dla dziecka

Zasadniczo do podręcznej torby należy włożyć wszystko, co może okazać się przydatne, podczas podroży. Każdy niemowlak jest inny. Niektóre potrzebują więcej pieluszek, ubranek na przebranie. Inne potrzebują zabawy lub szybko się nudzą, a jeszcze inne słodko prześpią całą drogę. Zanim wyruszymy we właściwą podróż, warto wybrać się na krótszą przejażdżkę. Zobaczymy wtedy, jak niemowlak znosi jazdę samochodem.

W drogę!

Kiedy rozpoczyna się podróż, warto, aby jeden z rodziców siedział tuż obok dziecka. Niemowlak będzie wtedy spokojniejszy, poczuje się bezpiecznie. Jeżeli z dzieckiem podróżuje tylko jedna osoba, można zaopatrzyć się w lusterko, które pozwoli na bieżąco zerkać na malucha.

Pamiętaj, by po wyruszeniu robić regularne postoje. To ważne nie tylko dla dziecka, ale również dla kierowcy. Nie bój się wyciągać dziecka z fotelika, pozwól rozprostować mu nogi. Podczas postojów wywietrz dobrze samochód.

Podczas podróży nie bój się prosić o pomoc. Zwłaszcza pracownicy stacji benzynowych zazwyczaj chętnie pomagają, chociażby nalewając gorącej wody do butelki. Wystarczy poprosić.

Daleka podróż samochodem z niemowlakiem nie musi być stresująca. Oszczędzisz sobie wiele nerwów, jeżeli odpowiednio wcześnie zaczniesz przygotowania. Sama droga także może być przyjemna. Wystarczy zadbać o komfort dziecka. Może się okazać, że niemowlak uwielbia podróżować!