Assistance w podróży

Assistance w podróży

Jedną z ważnych kwestii, o których trzeba koniecznie pamiętać przed wyjazdem samochodem na wakacje jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Każdy kierowca, nawet ten najbardziej doświadczony, jest tylko człowiekiem. Kolizja na drodze może zdarzyć się każdemu, a pojazd także nieoczekiwanie może ulec awarii. Aby czuć się bezpiecznie, warto przejrzeć oferty ubezpieczalni oraz wykupić Assistance w podróży.

Auto Assistance w podróży – czym jest?

Jednym z wariantów ubezpieczenia turystycznego jest Auto Assistance. Prawdopodobnie, jest to jedna z najbardziej rozbudowanych polis dostępnych na rynku. Potocznie nazywa się je także „Asistance w podróży„. Zapewnia ono pomoc i ochronę w razie kolizji lub wypadku drogowego podczas zagranicznego wyjazdu. Zakup ubezpieczenia turystycznego w trakcie podróży za granicę nie jest obowiązkowy, warto jednak się na nie zdecydować.

Oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe polisy podróży są różne. Najczęściej ubezpieczenie zawiera:

  • transport kierowcy i jego pasażerów z miejsca zdarzenia,
  • pomoc w przypadku kradzieży pojazdu lub wypadku drogowego,
  • holowanie pojazdu do wskazanego przez klienta miejsca,
  • pomoc w odzyskaniu zatrzaśniętych w pojeździe kluczyków,
  • dostarczenie paliwa.

Zakres ubezpieczenia jest indywidualnie ustalany przez firmy, dlatego koniecznie należy dokładnie przeczytać wytyczne oraz warunki umowy. Szczegółowe opisy ofert można odnaleźć na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Informacji należy szukać w zakładce Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Ciekawym rozwiązaniem dla osób niepodróżujących zbyt wiele jest krótkoterminowe ubezpieczenie. Zazwyczaj obowiązuje ono na kilka dni. Jest to dobre zabezpieczenie w razie wypadku lub awarii za granicą, a szczególnie korzystne na krótkie podróże, ponieważ ma niską ceną oraz zapewnia kompleksową ochronę.

Na co zwrócić uwagę wybierając Asistance w podróży?

W zagranicznej podróży warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Wybranie odpowiedniej oferty firmy ubezpieczeniowej jest niezwykle ważne. Wybierając polisę należy dokładnie sprawdzić zakres terytorialny, w jakim ona obowiązuje. Ważne jest, czy w razie wypadku pomoc jest gwarantowana jedynie na terenie Polski, czy w całej Europie?

Warto zwrócić także uwagę na limity. Często może zajść potrzeba odholowania auta. Assistance może obejmować jedynie przewiezienie pojazdu od 100 km od miejsca zdarzenia.

Towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie ustalają zakres pomocy, dlatego należy dokładnie przeczytać jaki zakres usług oferuje dana polisa. Niektóre ubezpieczenia gwarantują także dodatkowe usługi jak np. pomoc prawnika lub tłumacza, ubezpieczenie bagażu, gwarancję kontynuacji podróży na koszt ubezpieczyciela. Niekiedy w ofercie można odnaleźć także pomoc medyczną, którą w niektórych sytuacjach może okazać się niezastąpiona.

Różne firmy ubezpieczeniowe mogą w inny sposób definiować rodzaje zdarzeń drogowych. Te kwestie także należy dokładnie sprawdzić w OWU. Niezwykle ważne jest, w jaki sposób ubezpieczalnia określa stłuczkę, nieszczęśliwy wypadek lub awarię pojazdu. Aby w dniu wyjazdu być spokojnym, warto dokładnie sprawdzić wszelkie informacje zawarte w ofercie. Tylko po dokładnym zweryfikowaniu zawartej umowy, można być pewnym, czy towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględni roszczenia klienta oraz na jaką pomoc można liczyć. Asistance w podróży może okazać się nieocenioną pomocą w sytuacjach kryzysowych.

Co oferuje Auto Asistance w podróży?

  • Ochrona na wypadek awarii – za awarię pojazdu uważa się wszystkie czynniki wpływające na bezpieczną i zgodną z przepisami jazdę. Może to być np. rozładowanie akumulatora / baterii, zgubienie, uszkodzenie lub zatrzaśnięcie urządzeń służących do uruchomienia pojazdu, przepalenie żarówki, uszkodzenie ogumienia, unieruchomienie samochodu wskutek braku paliwa lub zatankowania nieodpowiedniego.
  • Holowanie pojazdu – polisa zapewnia transport pojazdu do miejsca wskazanego przez klienta w ramach przysługujących dla danego wariantu limitu kilometrów.
  • Auto zastępcze – niekiedy, w wyniku poważnych awarii pojazdy lub wypadku drogowego danym samochodem nie można kontynuować jazdy. Polisy ubezpieczeniowe często obejmują holowanie pojazdu do wskazanego przez klienta miejsca. Niestety, czas naprawy samochodu może trwać kilka dni. W takich przypadkach, w ramach polisy, klient ma prawo skorzystać z samochodu zastępczego.
  • Transport kierowcy i pasażerów z miejsca zdarzenia – jeśli pojazd przeznaczony do holowania samochodu nie jest przystosowany do przewożenia osób, transport osób zostanie dodatkowo zorganizowany.
  • Zakwaterowanie ubezpieczonego – zapewnione zostaje na określoną w umowie ilość dób hotelowych, na czas naprawy pojazdu lub odzyskania go po kradzieży.

Ubezpieczenie turystyczne można okazać się ogromną pomocą w trudnych sytuacjach. Przed wyjazdem na granicę warto poświęcić trochę czasu, aby porównać oferty poszczególnych firm. Wybranie i wykupienie odpowiedniej polisy zapewni poczucie bezpieczeństwa w podróży do obcego kraju.