5 zasad bezpiecznego kierowcy

Samochód już dawno przestał być dobrem luksusowym. Teraz auto może mieć praktycznie każdy, bo ich ceny zaczynają się już nawet od kilkuset złotych. Niezależnie od posiadanego modelu samochodu, musisz zdawać sobie sprawę, że odpowiedzialność na drodze to podstawa, a troska o bezpieczeństwo podróżników zaczyna się dużo wcześniej, niż w momencie przekręcenia kluczyka. Co robić, a czego nie robić, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i ważnym prawem jazdy?

 

Zadbaj o stan techniczny pojazdu

W naszym kraju, wysoko rozwinięty jest rynek aut wtórnych. To oznacza, że po drogach jeździ masa pojazdów 10-letnich lub starszych. Z jednej strony to świetna wiadomość, bo każdy prawdziwy fan motoryzacji ma możliwość posiadania swojego własnego pojazdu. Niestety – często stan techniczny aut poruszających się po drogach pozostawia wiele do życzenia. Drobna usterka na mieście to nic z czym nie poradzi sobie ubezpieczony kierowca, ale wybierając się w dłuższą podróż, dokładnie sprawdź stan techniczny najważniejszych podzespołów auta. Koniecznie skontroluj poziom oleju, stan techniczny hamulców, zaopatrz się też we wszystkie niezbędne elementy wyposażenia auta – gaśnicę, koło zapasowe etc. Nie tylko zmniejszasz ryzyko wypadku lub usterki – jeśli poruszasz się sprawnym autem, drastycznie spada szansa otrzymania mandatu

 

Zapoznaj się z obecnymi przepisami

Zanim wyruszysz w drogę, warto zapoznać się z aktualizacjami w polskim prawie drogowym. Niestosowanie się do przepisów zwiększa ryzyko kolizji oraz ewentualnej kary w postaci mandatu i punktów karnych. Pamiętaj, że nieznajomość prawa nie usprawiedliwia jego nieprzestrzegania, więc przygotuj się też dobrze na ewentualny wyjazd za granicę kraju. Zapoznaj się zawczasu z ograniczeniami prędkości i ogólnymi przepisami obowiązującymi w krajach, które planujesz odwiedzić.

 

Nigdy nie jeździj po alkoholu i innych używkach

Spożycie alkoholu lub innych środków odurzających wiąże się z ostrą zmianą percepcji, spowolnieniem reakcji i osłabieniem koncentracji. Skutki jazdy po używkach mogą być tragiczne. Jeśli nie chcesz mieć niczyjego życia na sumieniu zaopatrz się przynajmniej w jednorazowy alkomat i korzystaj z niego za każdym razem, gdy nie jesteś pewny swojego stanu. Nie jeździj po alkoholu i interweniuj, gdy próbuje to robić ktoś inny!

 

Za kółko wsiadaj wypoczęty

Jazda po nieprzespanej nocy nie różni się wiele od prowadzenia auta “pod wpływem”. Dogłębne zmęczenie może wpływać na naszą percepcję zupełnie tak jak używki. Poza oczywistym spadkiem koncentracji i zwiększeniem czasu reakcji pojawić się mogą nawet halucynacje wzrokowe i słuchowe, a to w przypadku jazdy autem nie wróży nic dobrego. Niestety – nie ma możliwości obiektywnej oceny zmęczenia kierowcy, także pamiętaj, by mierzyć siły na zamiary. Po całonocnej zmianie w pracy lub imprezie skorzystaj z taksówki lub komunikacji miejskiej, a z dalszym wyjazdem poczekaj do następnego dnia.

 

Ubezpieczenie 

Pamiętaj, by zawsze mieć ważne OC. Wybierając się w dalszą podróż, na przykład do innego państwa, warto również zapoznać się z ofertą ubezpieczeń AC i Assistance, najlepiej takich, honorowanych w całej Europie. Jeśli nie jest to możliwe, sprawdź czy wjeżdzając do innego państwa, nie potrzebujesz wykupić dodatkowego, obowiązkowego ubezpieczenia.